Imam 25 godina od pre dve nedelje imam povremeno gušenje, sa stezanjem u grudima, prilikom udisaja/izdisaja svira mi u plućima. Pušim 8 godina aktivno u zadnje 4 nedelje skoro dve kutije dnevno. Uradio sam EKG, ultrazvuk srca i spirometriju (FEV1 103 , FVC 94, FEV1/FVC 111), apsolutno svi nalazi su uredni. Jedan doktor mi je rekao da imam poostren disajni šum, drugi doktor mi je našao obostrani bronhitis. Mene ovo jako brine da nije u pitanju Astma, zato što ja ne kašljem ne izbacujem šlajm a osećam taj pritisak u grudima i često kasno uveče otežano dišem. To je sve kulminiralo prošle nedelje kada sam u teretani potpuno ostao bez vazduha malo mi falilo da padnem u nesvest. Doktor mi je dao da pijem Dovicin, Defrinol, Durophillin. Mnogo mi je lakše čim uzmem ove lekove, kao da sam nov problemi sa disanjem brzo nestanu ali se opet kasno uveče vrate. Nisam valjda zakačio Astmu Kako mogu da budem 100% siguran, koje testove još da uradim?

    Odgovoreno: 01. 08. 2008.
    • Poštovani, Imajte u vidu da bronhijalna stma može postojati i ako su nalazi uredni. To je bolest koja se karakteriše periodičnim pogoršanjima plućne funkcije, a što je izazvano brojnim mehanizmima. no što nije karakteristično za Vaše stanje je da napade imate uglavnom uveče. Za tipičnu astmu su karakteristični napadi gušenja, kašlja i otežanog disanja u toku kasnih noćnih i ranih jutarnjih sati. Auskultatorni nalaz na plućima za koji Vam je doktor rekao nije nalaz koji se može čuti samo kod astme, već i kod drugih bolesti, pa i akutnih infekcija respiratornih organa. Važno je da se javite pulmologu, koji će na osnovu serije testova utvrditi da limate astmu ili ne. Vrlo je verovatno da je Vaš respiratorni sistem iritiran prekomernim pušenjem i dodatnom infekcijom i da je to glavni razlog Vaših tegoba. Ako u detinjstvu niste imali takve tegobe, onda verovatno i sada to nije astma. Ipak, moraju se uraditi svi dijagnostički testovi! Srećno! S pozdravom! Doc. dr sc. Milan Rančić pneumoftiziolog