Postovani, imam 32 godine a poslednjih 20 godina imam problema sa disanjem. Isla sam na sve moguce preglede i uvek su svi rezultati bili dobri, ekg, spirometrija, krvna slika, hormoni, bakterija pilori. imam produzeni zeludac koji je skoro do jajnika(jedino ako mi on stvara problem). Probleme sa disanjem imam povremeno. Po 10ak dana danonocno ne mogu da normalno udahnem vazduh, pa prodje mesec dana sve bude ok, pa opet sve izpocetka. Ne mogu da udahnem dovoljnu kolicinu vazduha i moram da da zevam ili da se napnem kako bi udahnula(nekad mi uspe da udahnem dovoljno a nekad ne, pa mi stvara to malo nervozu. Inace nemam nikakvih psihickih problema niti sam pod stresom. Unapred zahvalna na odgovoru

    Odgovoreno: 01. 08. 2008.
    • Poštovana, kako navodite, prilično dugo imate problema sa disanjem i čudno je da do sada nije definitivno razjašnjeno da li su organi za disanje odgovorni za to ili nisu. Treba da znate da savremena pulmologija može da takav odgvor sigurno i pouzdano. Treba ponoviti testove plućne funkcije i ako ponovo pokažu normalne vrednosti treba da budete spokojni, jer to znači da uprkos Vašem subjektivnom osećaju, Vi ipak dobro dišete. Tada treba tražiti razloge na drugoj strani. Navodite da nemate psihičke probleme. Nisu samo psihički problemi ti koji mogu da proizvedu ovakave tegobe. nekad su to loše navike, tikovi ili zamena simptoma. Najvažnije je da shvatite da su Vam pluća i drugi organi koju učestvuju u disanju zdravi, da imate dovoljno kiseonika za životne procese. Kada to objasnite sebi, prestaće i potreba da voljno pojačavate respiratornu akciju. Srdačan pozdrav! Doc. dr sc. milan Rančić, pneumoftiziolog