Poštovani! Moja majka je rodjena 1937.g. Pre oko pet godina obolela je od reumatoidnog artritisa i osteopenije. Terapija joj je metotreksat tablete, rezohin, alfa D3,kalcijum,folan... Pre oko dva meseca počela je sa lečenjem upale pluća i završila ga je 21.07.08.g. sa Ciprocinalom. Već 23.07.08. odlazi kod lekara zbog povišene temperature do 37, imala je slabu groznicu, ne kašlje, ne guši je, oseća bolove u plećkama, a dolazi i do otoka zgloba na ruci i bola u kolenu. Nlaz lekara je sledeći: subfebrilna, eupnoična, dobrog opšteg stanja; srčana radnja je uglavnom ritmična- uz retke ES, tonovi jasni, umeren sistolni šum u celom prekordijumu; - disanje vezikalno, hrapav disajni šum, bez znakova zastoja i kondenzacije, a perkutori zvuk je sonaran. TA.180/90 P-90/min-gr koš umereno palp. bola levo periskapularno i parasternalno EHO srca : aortna stenoza (PGRAD-34mmHg) , sa ARI; SE: 129/ L-9.4 gr.-0.86 E-3.81 Hgb-104 Dijagnoza: Morbus pulmonis obstructivus chr.-remiss. J44.8 Bronhopneumonia recid.susp. J18.0 Hypertensio arterialis prim. I10.0 Stenosis valvulae aortae gr II I35.0 Anemia sideropenica D50.9 Artritis rheumatoides M05.9 Terapija: -amp.Gentamicin 180+ketonal/IV im -1*dnevno -amp.Dexason / 1 im. Visiren tablete 2*1pre jela Rapten duo tablete 1 uveče Concor 5mg tab. pre podne Ranitidin 150 tab.2*1/2 + antireumatska terapija koju sam gore navela. Molim Vas da mi odgovorite da li su upala pluća i oštećenje srca posledice reumatskog artritisa i o čemu se zapravo radi. Alergična je na penicilin. Hvala

    Odgovoreno: 02. 08. 2008.
    • Poštovana, Reumatoidni artritis je hronična bolest autoimunog karaktera, koja osim što napada zglobove može dati komplikacije i na drugim organima. Jedna od najvažnijih posleica je izmenjena odbrana tj. oštećenje imunog sisitema, čemu doprinosei lekovi koji se koriste za lečenje reumatoidnog artritisa. Zbog toga postoji sklonost i ka infekcijama. Prema tome upala pluća može biti posledica reumatoidnog artritisa. Promene na srcu i krvnim sudovima su verovatno nezavisna bolest koja postoji istevremeno sa reumatoidnim artritisom, ali reumatoidni artritis i u tom slučaju može ubrzavati patološki proces. Vaša majka ima kompletnu terapiju i vrlo je važno da bude pod stalnim nadzorom lekara specijalista reumatologa i kardiologa. Na taj način se na vreme mogu uočiti pogoršanja, prevenirati komplikacije i na vreme promeniti terapija. S poštovanjem, Doc. dr sc. Milan Rančić pneumoftiziolog