Postovani, Vec ranije sam pokusavala da stupim sa vama ovim putem u kontakt, ali nije uspelo, valjda zbog nekih tehnickih problema. Ovog puta cu pokusati da budem kraca. Rec je o mojoj majci kojoj je oktobra meseca otkriven mikrocelularni karcinom bronhija, bez udaljenih metastaza. Primila je 6 doza hemoterapije, koju je dobro podnela. Nalazi krvi su sve vreme bili u redu. Uradjena je kontrola i radiolog zakljucuje da je tumorna formacija koja se nalazila na desnom bronhu potpuno nestala, ali uocava dve sitne mekotkivne promene na desnom plucnom krilu (jedna je velicine 10mm, dakle 1cm, a druga 15mm, dakle 1,5cm) od kojih za jednu pretpostavlja da je u pitanju sekundarni depozit, a za drugu da je neka vrsta oziljka na plucnom krilu. Te promene nisu mogle biti uocene nakon prvog pregleda (pre vise od pola godine kada je i postavljena dijagnoza), kako radiolog kaze, verovatno zbog vode u plucima i zapalenja plucne maramice. Voda iz pluca se povukla vec nakon prve dve/tri terapije. Sada ce lekari na konzilijumu mojoj majci prepisati preventivno zracenje toraksa i CNS/a. Interesuje me sledece - da li samo zracenje ubuduce moze imati nekog uticaja na smanjenje tih sekundarnih depozita? Ili na njihovo ,,blokiranje" (oprostite, ali ne znam koji izraz da upotrebim). Sta se obicno cini u tim situacijama nakon zracenja? Kojoj terapiji se pristupa? Unapred hvala, Ana

    Odgovoreno: 28. 05. 2007.
    • Postovana Ana, Iz Vaseg pisma sam shvatio da je primenjena terapija kod Vase majke bila vrlo delotvorna, te da je verifikovan znacajan radioloski odgovor. U pismu ne navodite podatake iz kojih se moze zakljuciti kakav je i klinicki odgovor (kako se majka oseca, kakve tegobe ima). Nakon zavrsene terapije postoji osnovana sumnja da postoje sekundarni depoziti. Iz tih razloga je i propisana terapija koju navodite. Radioterapija ima za cilj da spreci razvoj novih metastaza i da istovremeno unisti postojece. Jedna od mogucih opcija lecenja je i primena tzv. hemioterapije druge linije. O mogucnostima njene primene i izboru lekova odlucuje konzilijum lekara i nadlezni hemioterapeut. U svakom slucaju, Vasa majka nadalje mora biti pod stalnim nadzorom kvalifikovanog lekara koji se bavi plucnom onkologijom. Za eventualne dopunske konsultacije mozete se javiti specijalistickoj onkoloskoj ambulanti Klinike za plucne bolesti i tuberkulozu u Knez Selu, koja radi cetvrtkom od 8 h. Takodje, mozete se obratiti i meni bilo kojim radnim danom uz prethodno zakazivanje na telefon 651195. Srdacan pozdrav! Doc. dr Milan Rancic