zasto na nekim preparatima na bazi mentola (npr. za utrljavanje ili inhalaciju) pise da se ne smeju upotrebljavati ako dete ima astmu ili zapaljenje pluca? da li to vazi uopste ili samo za te preparate? Hvala

    Odgovoreno: 22. 05. 2007.

    • Kod bolesnika sa bronhijalnom astmom postoji hronicna upala sluzokoze disajnih cevi koja je uzrok pojacane reaktivnosti disajnih puteva na razlicite respiratorne nokse. Kod takvih osoba se ne moze pouzdano predvideti individualni odgovor na materije koje se inhaliraju, a posebno na one koje mogu delovati nadrazujuce na disajne cevi. Kako preparati na bazi mentola sadrze etarska ulja koja lako isparavaju mogu kod osetljivih osoba biti razlog pogorsanja bolesti ili mogu uzrokovati napade astme. Kod bolesnika sa upalama pluca ovi preparati mogu dovesti do sirenja krvnih sudova, sto ponekad moze biti razlog krvarenja iz pluca.
      Dr Milan Rancic, pneumoftiziolog