Postovani doktore, imam 31 god. prelezao sam dve upale pluca, jednu 1994. a drugu dok sam bio u vojsci 2004. Koliko se secam oba puta su sedimentacijebile jako visoke oko 80. 2004. sam lecen na VMA i tada je situacija bila sledeca: " na primenjenu terapiju dolazi do poboljsanja subjektivnog stanja, a na kontrolnoj radiografiji registruje se skoro potpuna regresija inicijane promene u desnom pluću uy yaostatak trakastih senki obostrano parakardijalno bazalno", zatim je uradjen CT i rezultat je sledeci " u cilju razjasnjenja etiologije nastalih promena u plucima uocenih na kontrolnoj radiografiji uradjen je CT visoke rezolucije na kome se opisuje desno parakardijalno izrazene fibrozne promeneplucnog parenhiam i pleure. Fibrozne promene su u oba pluca vrha. Bronhiektazije se nisu jasno diferencirale. U medijastinumu se ne uocavaju limfne zlezde. Na presecima kroz gornji abdomen se ne zapazaju promene". E sada posto sam u zadnje vreme poceo vise da se umaram i pri malo vecem fizickom naporu poceo otezano da disem, tj, nemogu se nadisati vazduha, otisao sam kod lekara i dat mi je uput za EKG, krvnu sliku i snimanje pluca, pri cemu mi je doktor rekao da cuje slabo disanje na plucima pa me zato salje kod pulmologa. Interesuje me da li to moze da bude posledica tih zaostalih fibroza, i koliko to moze biti opasno. Napominjem i da sam pusac i ne bas fizicki aktivan. Pre dve godine sam radio jedan sistematski pregled sa kompletnim ultrazvukom , EKG, i krvnom slikom i sve je bilo u redu.

    Odgovoreno: 21. 07. 2008.
    • Poštovani, tegobe koje imate mogu biti posledica preležanih upala pluća koje su dovele do fibroziranja plućnog parenhima. To se u načelu retko događa da zaostanu takve sekvele, ali se događa. Treba uzeti u obzir i da ste pušač, te da je moguće da je kod Vas već razvijena i hronična opstruktivna bolest pluća, sa sledstvenim oštećenjem plućne funkcije. Zbog toga je potrebno da se podvrgnete kontrolnom pulmološkom pregledu, sa ispitivanjem plućne funkcije, kako bi se razjasnilo da li Vaše tegobe uopste imaju veze sa plućima. Procedura je vrlo jednostavna, a metodologija je efikasna, Nakon pregleda, ako se utvrdi da postoje oštećenje plućne funkcije, vrlo je važno da MOMENTALNO prestanete sa pušenjem, redovno uzimate predloženu terapiju i javljate se na kontrolne preglede. S poštovanjem, Doc. dr sc. Milan Rančić, pneumoftiziolog