zdravo postovani Dr. hteo sam da vas pitam.? Dali je moguce da skrivene forme TBC iz ranijeg doba zivi jos uvek u meni. Nikad nisam bio bolestan od te bolest ali mi moj maticni lekar kaze da je : TBC uslo u moj organizam ali nije uspo da se razvi i pravoj formi. Kao takvu (skrivenu)formu kakve su opasnosti po moje zdravlje.Unapred hvala.

    Odgovoreno: 22. 07. 2008.
    • Poštovani, Infekcija bacilima tuberkuoze desi se vrlo rano u životu, ali iz svake takve infekcije ne razvije se bolest. Otprilike, samo 10% inficiranih oboli. Velika većina ljudi savlada mikroorganizam zahvaljujući svom jakom imunom sistemu. Vi verovatno pripadate toj grupi. Međutim, u toretskom smislu, bacili tuberkuloze, jednom kada uđu u ljudski organizam, nikada ga više ne napuštaju. Imuni sistem čoveka je u stanju da ih pobedi, prevede u metabolički neaktivno stanje, i oni predstavljaju uspavane bacile. Kod većine inficiranih takvo stanje ostane do kraja života. Kod nekih, zbog propratnih bolesti, uzimanja nekih lekova, zbog stresa i drugih okolnosti, bacili se probude i nastane bolest. To nije moguće predviteti da li će se oni probuditi ili ne. Lekar je kod Vas verovatno video na snimku pluća neke promene, koje su mu ličile na stare tuberkulozne promene. Ne treba da brinete, živite normalno, umereni budite u svemu: to je najbolji higijensko dijetetski režim. S poštovanjem, Doc. dr sc. Milan Rančić pneumoftiziolog