Postovanje. Moj suprug je nakon par dana slabosti dobio temperaturu 38,5-39C i jake bolove ispod desnog rebarnog luka na ledjima koji su se sirili na gore.Hitno je odnesen na hirurgiju pod dijagnozom moguceg kamena u bubregu.Uradjeni su u 2 navrata Rtg pluca i bubrega i UZ bubrega.Tamo je 4 dana dobijao infuziju sa novalgetolom i preporuku da se sto vise krece, skakuce, i pije tecnost.Zatim je nakon konsultacije interniste, urologa, fizijatra otpusten.Lab. L.17,6, Sedimentacija15/32. Isti dan je u ispljuvku imao krv i temp.38,5 sam potrazio dezurnog pulmologa koji je odmah nakon Rtg pluca dijagnostikovao upalu pluca, pleure i cak je na jednom mestu pleura procurela.Data je th. gentamicin, ciprocinal, pronison, ranisan, brufen,novalgetol koju jos uvek prima.Moje pitanje Vama je da li je to tipicna slika bolesti, da li se trebaju uraditi neke dodatne pretrage da se iskljuci mogucnost neceg drugog i koliko je lose delovalo lutanje u dg. Unapred hvala na trudu.

    Odgovoreno: 26. 06. 2008.
    • Poštovana,
      Ono što se ste naveli predstavlja u velikoj meri tipičnu kliničku sliku uaple pluća sa komplikacijama u vidu pleuralnog izliva.Iz Vašeg pisma nije dovoljno jasno šta znači: "pleura je preocurela", ali pretpostavljam da se radi o prodoru vazduha u pleuralni prostor. Terapija koju ste naveli da prima Vaš suprugje tipična, standrdna terapija, ali ona nije i konačna, jer će doktori u postupku lečenja morati da dodoaju i druge lekove, a možda i zatraže pomoć grudnog hirurga. Upale plućne maramice se sporo leče i zahtevaju dosta strpljenja i upornosti. Osim toga treba sprovesti i dopunsku dijagnostiku da bi se otkrila prava priroda i uzrok bolesti. Vaš suprug mora biti narednih dana pod stalnom lekarskom kontrolom. Lekar specijalista za plućne bolesti je onaj koji rukovodi lečenje i po potebi uključuje pomoć lekara drugih specijalnosti.
      Inače, moguće je izlečenje bez ikakvih posledica, ako se radi o običnoj upali pluća.
      Srdačan pozdrav!