Postovani doktore vec godinu dana moj suprug ima suvi iritirajuci kasalj . Poslat je na rentgen gdje mu je vidjena neka nejasnoca na plucima . Posle toga je isao na detaljnije snimanje tzv. datomografiju i na tim snimcima su primjecene dve fleke 7mm i 9 mm . moram da Vam napomenem da on vec pet godina boluje od KLL ( hronicne limfocitne leukemije ) koja je u mirujucem stanju tj. jos uvijek nema nikakvu terapiju . Mene jako brine ovo sa plucima pa Vas molim da mi date bilo kakav odgovor . Moram Vam napomenuti i to da je njegov otac imao rak pluca . Uz duzno postovanje srdacan Vam pozdrav

    Odgovoreno: 26. 06. 2008.
    • Poštovana,
      Suv iritirajući kašalj ne mora nužno da bude povezan sa nalazom na plućima koji je uočen radiološki. Promene koje su viđene na plućima mogu predstavljati sekvele nekog ranijeg patološkog procesa, al ii manifestacija komplčikacija osnovne bolesti. Teško je na samo na osnovu ovih podataka dati preciznu i tačnu dijagnozu. Ali jedno je vrlo važno: Vaš suprug na dalje treba da bude pod nadzorom svog lekara, ili pulmologa, koji će odrediti ritam kontrola i pratiti promene u plućima. Tek na osnovu perioda praćenja može se odlučiti da li je ptrebna dalja dijagnostika ili samo praćenje pacijenta.
      Srdačan pozdrav!~