Postovani gospodine Rancicu, Obracam vam se sa molbom za vase misljenje. Pre nekoliko godina nisam postovao sopstveno zdravlje pa sam antibiotike kasno poceo da uzimam nakon velikog kaslja i temperature. Mozda sam tada "na nogama" odbolovao i upalu pluca. Danas kao posledicu sopstvene neodgovornosti osecam povremeno pistanje u plucima sto je, pretpostavljam preostali sekret ili sta vec usled neadekvatnog i pravovremenog lecenja. Odlazio sam kod lekara specijaliste i snimao se rendgenom u par navrata ali bez uspeha. Nisu mi pomogle ni trave sa medom travara iz Zajecara. U ocekivanju vaseg odgovora, unapred vam se zahvaljujem

    Odgovoreno: 03. 05. 2007.
    • Postovani, Na osnovu malog broja podataka ne moze se sa sigurnoscu zakljuciti da li ste imali upalu pluca ili ne. Velika vecina upala pluca je lakse prirode i preboli se u ambulantnim uslovima bez koplikacija i posledica. Podatak da jos uvek osecate krkljanje u plucima moze da ukazuje na eventualni produzeni oporavak. Ipak, neophodno je da se javite Klinici za plucne bolesti i tuberkulozu Knez Selo, radnim danom od 8 do 12.30 h sa propisanim uputom od svog lekara, radi dopunskih ispitivanja. Milan Rancic

Komentari na pitanje: #681

    • Molim vas da mi protumacite nalal bronhoskopije larinks, traheja, c. Karina u redu. Levo br. Stablo sasvim uredu. Desno u gornjem reznju patoloske promene u smislu postiradiacione eksramuralne kompresije na segm. Bronhe, narocito za posteriorni te apikani segment. Teska prohodnost za forceps u ove segmente. Nema novotvorina, bez krvarenja. Misljenja sam da fibrozno izmenjene limfne zl. Cine emk na bronhe. Vec perzistentne bronhiek tazije na ovim lokacijama. Ima dosta sekreta u g. Reznju desno. Materijal za bk, low, ab. Zakljucak. Endoskopski nalaz ukazuje najverovatnije na fibrzantne posttradicione promene (zlezde, zidovi bronha) i posledicne emk na bronhe, te i subatelektaze, vec bronhiektazije koje perzistinaju. Inace nemam nikakve siptome niti kasljem, nezamaram se ne gubim na tezini, lecena sam pre 20 god. Od hodkin, dali je ovo sad nesto maligno ili sta je vec u pitanju?

    • Ne znam odakle bih počela. Prošle godine u junu mesecu moja devojčica stara 10 god. Je dobila temperaturu. Kada smo se javili pedijatru dobila je panklav koji je pila 5 dana. Pošto joj panklav nije pomogao mi smo dobili uput i otišli u tiršovu. Tamo su joj uradili analize gde je crp bio 158. Dali su nam pancef. Od tada kreće naša borba koja još uvek traje. Posle svakog antibiotika mirna je desetak dana a onda sve iz početka. Analize su stalno pokazivale da ona ima bakterijsku infeskciju. Brisevi su uvek bili sterilni takođe i urin. Prethodnih 8 mes. Niko se nije uzeo u pamet da ispita koja je to bakterija koja je napada, već se sve rešavalo longacefom, pacefom, cevzilom, ali na kratke staze. U decembru 2013 god. Ona je dobila takav osip i crp je skočio na 220 i tek tada su je ostavili u dečijoj bolnici tiršova. Ja sam bila prinuđena da kao majka moram da kopam i rukama i nogama za svoje dete. Tamo su pronašli mikoplazmu u plućima. Bila je na terapiji nilacef a zatim hemomici pune 3. Nedelje. Kada smo završili sa terapijom posle samo 5 dana ponovo je dobila temperaturu. Mi ponovo odlazimo kod dr. Ona uradi analize i crp je tada bio 40. Medjutim ja stalno kontrolišem i upoređujem analize. Granulociti uvek počinju da se menjaju skaču a limfociti padaju. Medjutim kada je crp malo niži onda ostali nalazi i nisu tolki loši, ali kada prođe još 3 ili više dana onda crp divlja i tek onda se vidi da je bakterijska infekcija. Ja više ne znam kako da pomognem detetu jer se ja pitam da li bi ta ista doktorka tako lečila i svoje dete ili bi kao ja pomno pratila svaki detalj. Želela bi da mi vi kao stručno lice date neki savet.

    • Postovani pred nekoliko dana saznali smo da tata ima karcinom pluce nakon 8 meseci ispitivanja. Prve simmptome kasalj pojavio mu se drugu polovinu januara, pa 1. 02. Je proverio krv i sedimentacija je bila 70/90. Napravljena mu je i rengen snimka pa su ustanovili da je brongit. Nakon 10 dana uzimanje zinnat tablete kasalj se smirio a ljecnik nije reko da se ponovi krvna slika i da vidi dali je sa sedimentacijom u redu. Nakon mesec dana opet blagi kasalj i opet lekar dao zinanat naslusao ga sa slusalice i konstatovao da je pluca cista. U prolece je poceo da ide po gljive jer on svake godine bavio se stime. Bio je veoma zdrav covek. Ponekad znao da kaze da se oseca omalaksano i cesto poceo da mu je nos zacepen. Opet lecnik ga nacuo i reko da je dobar. U junu meseca leva ruka je poceo da ne osjeca. Nie mogo da vozi auto, saka mu je bila mlitava. Lecnik na to je reko da je to neki isijas, pa uzeli smo zgledeks. Mene sve to vreme grizila neka sumlja pa sam ga ubedila da sam potrazi da proveri krvnu sliku i kad smo videli sedimentacija bila je 100/115, hemoglobin se malo namalio, a inace je imao uvek jaka dobra krv. I tada se opet snimao na rengena, ta senka koja su je nazivali bronhit bila je malo veca. Krenuli smo za skopje tamo su uradjene gasne komore i ispitivanje preku plunka i sve rezultate su bile u redu, pa su mu dali lendacin. I oni su rekli da je to jaka prehladja. A za ruku rekli su mu da ide kod nevrologa. Nakon uzimene terapije proverili opet sedimentaciju i bila je 115/138. U skoplju je doktorica rekla da nismo pogodili lek pa mu je dala klimicin 2x600mg. I rekla je da se uradi kompjuterska tomografija. To smo uradili u ohrida i doktor je reko da je jako vospalenije i da produzi sa terapijom, pa opet u skopju kod doktorice koja ga poslala, ali se u medjuvremenu mom tati pocela i noga da se ukocuje i nije mogo da hoda. Tada sam ja otisla kod neurologa i ispricala sve, pa sam ga nazvala kuci da ga pregleda. On cim ga pregledao reko mi je da i on sumlja isto sto i ja i da je mozda tumor metastazirao. Poslao je nas na magnetnu rezionancu snimo glave i tada su otkrili metastaze na mozga na tri strane. Tada su ne poslali kod onkologa i doktorica je odma rekla da je to karcinom pluce sa metastaze na mozgajako mi je zao, mozda smo mogli da ga spasimo. Molim vas recitemi kolike su kod njega sanse. Sad u ponedeljak treba da ide na zracenja, pa ce da mu rade bronhoskopiju, a medjuvremenu prima 2x2 deksazone, 1x1 ranital i mantol infuzija 1x1, a uvece po jednu tabletku fenobarbiton. Ovo je za tri dana do ponedeljka. Molim vas za bilo kakav savjet. Recitemi jer sam jako tuzna. Jadan moj tata on jos nista nezna i kaze da ce mu proci. Neznam ni dali da mu kazemo istinu. Unapred vam zahvaljujem za bilo kakav savjet.

    • Milan Rancic 15. 08. 2009.

      Poštovani, moguće je da probleme koje imate potiču od grla. Da bi ste isključili da to ima veze sa prethodno prebolelom tuberkulozom pluća javite se na kontrolni pregled u atd. Možda postoje sekvele prethodne bolesti, koje vam stvaraju takve tegobe. To će utvrditi pulmolog prilikom pregleda. Pozdrav! Prof. Dr milan rančić

    • Poštovani. Imam 27 god pre 2,5 godina imao sam tbc uspešno sam izlečen ali i dan danas osećam da imam peckanje u plućima i dalje se preznojavam noću. Mada trenutno imam i problema sa krajnicima da li je to možda uzrok svega?