Postovani, mozete li da mi kazete nesto vise o bakteriji staphylococcus aureus, koju smo prilikom brisa nasli u nosu. Radi se o detetu starom 4 god. Bris smo davali prilikom prikupljanja rezultata neophodnih za upis u vrtic. Tek nakon davanja brisa iz nosa, primetili smo da je poceo da slinavi, ali nismo povezali ni sa cim, posto je sklon cestim virusnim infekcijama. |U medjuvremenu je i malo promuko i kaslje, posebno nocu. Sada smo dobili i nalaze, koji su dobri sem ovog jednog. Da li je opasna bakterija? Molim vas, recite mi nesto vise o ovome...

    Odgovoreno: 26. 05. 2008.
    • Bakterija Staphyloccocus predstavlja mikroorganizam koji se normalno moze sresti u gornjim disajnim putevima kao saprofit. Neki oblici ove bakterije su medjutim vrlo patogeni I mogu izazvati ozbiljne bolesti. Pojava ove bakterije u nosu je vrlo cest nalaz I ne predstavlja uvek bolest. Ukoliko se utvrde znaci bolesti, onda treba uzimati antibiotike kako bi se izvrsila eradikacija ove bakterije. Da li to uraditi, ili ne zavisi od klinicke slike. Lekar treba da izvrsi pregled I proceni da li ce dodati antibiotik, koji se bira nakon mikrobioloske analize brisa nosa. PRE NEGO SE ODLUCITE ZA ANTIBIOTIKE PRIMENITE KAPI I SPRAY za ispiranje nosne sluznice ili rastvorite amp. Liobif u sterilnoj vodi za injekcije I ukapavajte u nos. To je bakterija koja stvara nepovoljnu sredinu za razvoj stafilokoka. Ako je neophodno primenjice se antibiotik (eritromicin sirup, Alfacet I slicno). U svakom slucaju pozeljno je da se javite doktoru koji ce Vas uputiti u detalje terapije.