Postovani doktore, trudnica sam u 5 mjesecu trudnoce, vec otprilike 2 mjeseca svako jutro imam sukrvice u nosu, radila sam bris nosa i imam bakteriju STAFILIKOKA. Takodje, i moja djevojcica od 3 godine ima tu bakteriju. Interesuje me da li je ta bakterija opasna za mene i djevojcicu, i sta bi ja smjela koristiti,a sta ona da se rjesimo te bakterije. Meni je doktor u Banja Luci rekao da nemoram nista koristiti.

    Odgovoreno: 26. 05. 2008.
    • Postovana,
      Bakterija Staphyloccocus predstavlja mikroorganizam koji se normalno moze sresti u gornjim disajnim putevima kao saprofit. Neki oblici ove bakterije su medjutim vrlo patogeni I mogu izazvati ozbiljne bolesti. Pojava ove bakterije u nosu je vrlo cest nalaz I ne predstavlja uvek bolest. Ukoliko se utvrde znaci bolesti, onda treba uzimati antibiotike kako bi se izvrsila eradikacija ove bakterije. Da li to uradit, ili ne zavisi od klinicke slike. Vi kao trudnica u svakom slucaju treba da izbegavate uzimanje lekova sem ako niste ozbiljno bolesni. Sto se tice Vase cerkice, tu se I moze primeniti antibiotik, kako bi se sprecila infekcija. Lekar treba da izvrsi pregled I proceni da li cde dodati antibiotik, koji se bira nakon mikrobioloske analize brisa nosa. PRE NEGO SE ODLUCITE ZA ANTIBIOTIKE PRIMENITE KAPI I SPRAY za ispiranje nosne sluznice ili rastvorite amp. Liobif u sterilnoj vodi za injekcije I ukapavajte u nos. To je bakterija koja stvara nepovoljnu sredinu za razvoj stafilokoka. U svakom slucaju pozeljno je da se javite doktoru koji ce Vas uputiti u detalje terapije.