moj suprug je bio ranjen 1991.god.gelerima od granate, i bila su mu pluca o[tecena na tri mesta. Oporavio se od toga i sto se tice disajnih funkcija nije imao problema. Pre godinu dana je poceo jako da kaslje, umara se brzo, i prilikom i malih napora tesko dise i znoji se. Napominjem da je pusac.Pre 2 meseca je otisao kod pulmooga i konstatovan mu je emfizem, i lecen je mesec dana tabletama aminofilin. Nakon toga mu je receno da dalja terapija nije potrebna.Od pre 3 meseca mu se pojavio i zadah koji je vrlo neprijatan. Interesuje nas da li je moguce to nekako smanjiti ili ublaziti, jer je verovatno posledica te bolesti i kako nastaviti dalje lecenje . S postovanjem

    Odgovoreno: 26. 05. 2008.
    • Postovana,
      Kod Vaseg supruga verovatno postoje dva problema:

      Prvi: kao posledica pusenja verovatno se javila hronicna opstruktivna bolrest pluca. Da bi se pristupilo lecenju potrebano je da bude uradjeno nekoliko testova kod pulmologa, a da se potom pristupi terapiji. Tablete Aminophyllina nisu dovoljna terapija za to stanje.

      Drugi: Prisustvo oziljaka posle ranjavanja cini pluca vrlo osetljivim za razvoj infekcija, te je neprijatan zadah iz pluca verovatna posledica razvoja infekcije. Potrebno je da se javi lekaru kako bi se utvrdilo na osnovu pregleda I snimka pluca da li nije doslo do razvoja komplikacija. S postovanjem,