Postovani,molim Vas za brzi odgovor. Moj tata 66 god. je sredinom januara 2008 g.imao sledecu operaciju:DG : Carcinoma adenosguamosum pulm. dex.St.post lobectomiam sup.dex.cum corporectomiam et stabilisationem corporis th 2-3 Operacija je uradjena na VMA.Uradjena je desna gornja lobektomija sa korporektomijom zahvacenih prsljenova i stabilizacija.Sve je dobro podneo .Odredjena jehemoterapija po protokolu Gemzar-Carboplatin 4 ciklusa.Vec je isprimao tu terepiju i preporuceno je i zracenje 20 koje tek treba da se uradi.Snimci pluca, jetre su dobri.Molim Vas za deteljnije objasnjenje ovog carcinoma.Da li je brzi ili sporiji? Kolike su godine zivota sa ovom bolescu? Molim Vas !!!!

    Odgovoreno: 26. 05. 2008.
    • Postovani,
      Vas otac boluje od jednog oblika takozv. Nemikrocelularnog karcinoma pluca. Radi se o tumoru koji nacelno sporo raste, ali je vrlo otporan na terapiju. U svakom slucaju je povoljno sto je operisan, jer to daje sanse za duze prezivljavanje. Nije dobro sto je proces yahvatio I prsljenove, jer je to znak da se ipak kasnilo sa operacijom, a takodje I da je tumor agresivniji. Terapija koja je iza toga sprovedena je zvanicna I aktuelna, I ona odgovara svetskim standardima. Sto se tice prognoze, vrlo je tesko predvideti u pojedinacnom slucaju. Statisticki podaci su vrlo depresivni kad se radi o pacijentima te kategorije, ali nikada se ne treba predavati unapred. Borba je pocela I treba nastaviti uporno svim raspolozivim sredstvima. Neki pacijenti pobede statistiku.