Postovani Doc.dr.Rancicu..imam pitanja za Vas, a radi se o tegobama moje majke,stare 69 god.Sve je pocelo pre 3 meseca nakon prehlade( bez ikakve Th).Bio mi je nekako cudan njen suv kasalj, i osecala je bolove s leve strane grudnog kosa (nije mogla da lezi na toj strani)pa je Dr iz doma zdravlja ustanovila da je disanje oslabljeno s leve strane,a RTG pluca je ukazivao na izliv.Hitno smo otisli na Institut za plucne bolesti KCS gde joj je grudni hirurg pri punkciji izvadio 1.3l serohemoragicne tecnosti i rekao da uzima Ciprocinal i kontrola za 7 dana.Do kontrole je uradila lab. ( pozitivna zapaljenska komponenta) i kontrolu kod kardiologa koji je zakljucio (posle detaljnog pregleda i UZ) da izliv nije srcanog porekla ( ona je pre 7 god imala IM i uradjen je dvostruki bypass).Pri sledecoj poseti,grudni hirurg je ustanovio da ima jos tecnosti ali je pri punkciji uspeo da izvadi samo u tri sprica koje je poslao na analizu (cito,BK i Levenstajn ).Sve ove analize su bile negativne a bakterioloska analiza punktata (pod ciprocinalom) je pokazala da nisu izolovani patogeni aerobni mikroorganizmi.(za anaerobe nije ni radjeno!!?)Onda je za dalje lecenje,da se otkrije uzrok izliva,upucena kod pulmologa u istoj ustanovi, koja je savetovala Longacef amp,2g 10 dana.I na ovu Th ja zapaljenska komponenta ostala pozitivna,pa smo radili i CT toraxa ("u plucnom parenhimu se ne vide acc.inflamatorne promene,ni znaci expanzivnih lezija,niti fokalne promene po tipu sekundarnih depozita.Uocava se parc.kompresivna atelektaza parenhima donjeg reznja levog plucnog krila uzrokovana inkapsuliranim izlivom formiranim paravertebralno i pozadi hilobazalno.Pleura je,uz lat.zid levog hemitoraxa,nepravilno zadebljala,a visceralni deo je neravne pseudonodularne konture.I dalje je prisutna mala kolicina izliva.Levo bazalno se formiraju pleuralne adhezije.Medijastinalni organi centralno polozeni.Veliki vaskularni elementi i vazdusni putevi u fiziol.granicama.Ne vide se patoloski uvecane lgl.Jetra homogena,nadbibrezne zlezde norm velicine i izgleda.Zakljucak-CT govori u prilog chr.pleuritisa.Diff.dg empijem pleure i citoloskom analizom punktata iskljuciti mezoteliom.")Dalje je majka hospitalizovana pod dg suspektnog empijema pleure (iako je citavo vreme bez povisene temp.) pa je tokom 21 dan u bolnici primala Gentamicin i pila Palitrex.UZ je odredjeno gde da se vrsi punkcija, ponovo,ali nije uspelo da se ista znacajno izvuce. SE se i dalje odrzavala oko 70 i Le oko 12,pa je doktor rekao da se ambulantno(!!) odradi biopsija pleure jer je sumnjao da to nije zapaljenske prirode.Napominjem da je majka i dijabeticar na insulinu vec 7 god i da je tokom hospitalizacije uspostavljena normoregulacija uz smanjenje doze insulina.Otpustena je s Dg Effusio pleurae.( uz savet da je nastavak lecenja kod grudnog hirurga i po potrebi kod pulmologa!!) Uradila je i biospiju pleure (u drugoj ustanovi,gde je doktor rekao da postoje jake priraslice) i ponovo citolosku analizu pleuralnog punktata(" u sedimentu punktata nadjeni Er,retke mezotelne celije,makrofagi,Ne i Ly.Zakljucak-maligne celije nisu nadjene.")Rezultat biopsije pleure-"materijal infiltrovan gustim limfoplazmocitnim inflamatornim infiltratom.Na povrsini pleure postoji reaktivna hiperplazija mezotelnih celije.Zakljucak,hronicni nespecificni pleuritis i reaktivna hiperplazija mezotelnih celija". Doktor trazi da opet uradimo osnovnu lab.i RTG,pominje eventualnu pleuroskopiju. Majka nema povisenu T,ne kaslje,ali se brzo umara (posle par krugova po stanu)i ima jake bolove s leve strane u ledjima i u predelu leve dojke i ispod nje.Svi analgetici koje je pila( diklofen tbl,amp ,/diclofen duo,tbl/nimulid tbl,gel/trodon, tbl -50mg1x1) nisu otklonili bol,vec ga samo ublazili na kratko vreme.Cak se najboljim pokazao Caffetin,koga pije do 1.5 g/24h i pred spavanje 2.5 mg Bensedina (da je malo opusti). Zanima me,sta VI predlazete da se dalje radi i koju Th? Koje analgetike da probamo? Koji je cilj pleuroskopije,kolko je to opasna metoda i kako se ona vrsi ( u kojoj anesteziji). Ja se izvinjavam na duzini pisma,al vise ne znamo sta da radimo,posebno s bolovima.(Cini se da se malo ko obazire na te tegobe,posebno otkad su stigli rezultati da nema malignih celija,sto jeste najbolji rezultat u celoj prici.)Nadam se da cete mi odgovoriti i unapred se zahvaljujem. Srdacan pozdrav,Ivana

    Odgovoreno: 19. 05. 2008.
    • Postovana,
      Pazljivo sam procitao Vae pismo. U proteklom periodu ucinjeni su mnogi napori da se postavi dijagnoza I da se primeni adekvatno lecenje. Uprkos tome Vasa majka I dalje ima znacajne tegobe. Dijagnosticki postupak je prilicno iscrpljen I zato je potrebno da se uradi pleuroskopija. To nije opasna intervencija, radi se u opstoj anesteziji I pod kontrolom oka ispitivac uzima uzorke plucne maramice. Imajte u vidu da su upale plucne maramice vrlo tvrdokorna oboljenja, da ponekad mogu da traju vrlo dugo I da ostavljaju cesto velike posledice.
      Sto se tice bolova predlazem da se primeni sledeca sema:
      Caps. Trodon 100 mg 4 x 1
      Tbl. Analgin 3 x 1
      Tbl. Diclofen duo 2 x 1
      Tbl. Bensedin 2 mg 3 x 1.
      Lekove treba uzimati redovno, imala ili nemala bolove, dok se ne uspostavi stabilni period bez bolova (bar tri dana), a potom postepeno smanjivati dozu lekova, prvo jednog, pa drugog, pa treceg. Ukoliko I ova kombinacija ne da efekat treba zatraziti propisivanje flastera Durogesic. Flaster se lepi na kozu grudnog kosa, lek se apsorbuje preko koze I krece se sa dozom od 25 mikrograma. Flaster se menja na treci dan, kada se doza moze povecavati ako prethodna doza nije kontrolisala bolove. Pre nego sto se pristupi pleurtoskopiji posavetujte se sa kardiologom o stanju kardiovaskularnog aparata. I imajte u vidu da je Vasa majka dijabeticar. Sa tom bolescu sve druge bolesti su komplikovanije I teze.

Komentari na pitanje: #5452

    • sladjana radivojevic 10. 07. 2012.

      Doktore, imam jednu molbu, ako ste u mogucnosti da mi objasnite nalaz vezan za mog svekra. Svekar ima 75 god. Dugogodisnji je pusac nikada nije imao oboljenja vezana za plucne bolesti. Pre pet dana poceo je ujutru i uvece uz jaki suv kasalj izbacivati krvavi gusti sekret iz pluca kao pljuvacka. Tokom tog kaslja i izbacivanja zali se na bolove u grudnom kosu. Danas je bio i snimao pluca i doktor mu je napisao sledeci nalaz. . . . . Pacijent dolazi zbog iskasljavanja sukrive u nekoliko navrata 4. Dana unazad. Ima varijabilan ta, te ne uzima lekove. Ne seca se da je lecen na plucima. Pusac, 56g 2oc. Pulmo>znaci hiperinflacije pl. Parenhima, naglasen levi hilus, kalcif fikati lgl u oba hilusa uz obliterisana oba fc sinusa, adhezije. A na drugom nalazu pise. . . U plucnom parenhimu nema znaka za konsolidaciju, u projekciji oba hilusa kalcifikovane lgl. . Levo bazalno pleuralne prirslice doktor mu je rekao da je oboleo od tuberkuloze i da naredna tri dana donosi jutarnji ispljuvak na analixu u labaratoriju vas doktore molim ako mozete malo bolje da me uputite ali pre svega me zanima vase misljenje na sve ovo i kolko je to ozbiljno ako bi mogli da mi izadjete u susret sa brzim odgovorom jer smo jako zabrinuti za njegovo zdravlje unapred vam se zahvaljujem sladjana radivojevic iz trstenika

    • Bolest je zapaljenskog tipa zove se epiduralni apces, moze se otkriti samo pomocu magnetne rezonanse, nemoze se leciti antibioticima i sama vidis da ne pomaze longacef, vec samo hiruskim putem