Moje dete ima deset godina i vodili smo ga kod lekara gde je ispitivanjem funkcije pluca utvrdjen FVC 63% i FEVI 73% i bronhodilatacioni test pozitivan 12%, interesuje me kakav kapacitet pluca ima moje dete i gde bi mogli da ga vodimo preko letnjeg raspusta, mi smo ga tri godine uzastopno
    vodili tri godine po deset dana u sokobanju i svake godine redovno po deset dana na more, mi zivimo u Boru gde je ucestalo i nogo zagadjen vazduh, dali da menjamo sredinu zivljenja? Unapred hvala, zabrinuta majka.

    Odgovoreno: 06. 05. 2008.
    • Vase dete ima povecanu bronhijalnu reaktivnost, a sto je u osnovi bronhijalne astme. Cinjenica da je bronhodilatatorni test pozitivan ukazuje da posle davanja lekova moze se popraviti plucna funkcija. Dobro ste postupali sto ste dete vodili na planinu u na more, jer su to sredine koje jako pogoduju popravljanju respiratornog zdravlja. Jedno pitanje koje ste postavili je vrlo tesko: da li menjati sredinu?! Mesto gde zivite je primer kako faktori spoljne sredine mogu da uticu nepovoljno na zdravlje disajnih organa. Dakle, postoje mnogo zdravija i prijatnija mesta za zivot. Ali imajte u vidu, da sama promena sredina nije
      dovoljna da bi se bronhijalna astma stavila pod kontrolu, vec je potrebno aktivno lecenje odgovarajucim lekovima. Prema tome, odluka je na Vama, zavisno od da;ljih parametara zdravlja Vaseg deteta i daljeg toka bolesti.
      S postovanjem,
      Doc. dr sc. Milan Rancic