sanja.84@nadlanu.com>
    >
    > Poštovani, javljam vam se u nadi da ćete mi pomoći oko mog
    > problema...Zovem se Sanja, imam 24 godine iz Niša sam. Pre otprilike 2
    > godine imala sam prvi bronhitis koji nije adekvatno lečen. Nakon toga
    > javila su se još dva bronhitisa i neprekidno izbacivanje šlajma koji i dan

    > danas traje. Kod lekara su mi govorili da to mora tako i da je to dobro
    > što izbacujem šlajm. Nakon toga sam dobila neko zaplajenje desnog plućnog
    > krila koji je saniran. Mene najviše muči to izbacivanje sekreta u kome su
    > mi 2 puta našli haemophilus i jednom streptokoka pneumonia. Ove bakterije
    > su lečene prema antibiogramu. Medjutim problem je što kažu da dokle god
    > izbacujem taj sekret znači da je bakterija prisutna što meni baš i nije
    > jasno jer ja 2 godine izbacujem sekret istim intenzitetom i užasno mi
    > smeta. već počinje i hrana da mi gubi ukus, prilikom izbacivanja sekreta
    > mi se gadi i par puta sam povratila. Uzimala sam veoma dug period
    > fluimicil 600 ali nije pomogao. Bila sam i u !
    > Soko banji i opet ništa, sekret je i dalje prisutan a i bakterije. Kada me

    > lekari slušaju kažu da se baš i ne čuje sekret i da su pluća u redu, a
    > nekad kažu da se čuje malo. Ovo me sve jako opterećuje jer sam bila
    > izuzetno zdrava osoba a sada ne mogu nikako da se izlečim. Krvna slika je
    > u redu i spirometrija je takodje u redu. Za ceo ovaj period uzimala sam
    > mnogo antibiotike jako dugo koji su i jaki,a ništa ne pomaže ja i dalje
    > izbacujem sekret bukvalno na dva minuta koji je nekada gnojav a nekada
    > penušav i beo. Sve ovo me užasno opterećuje pogotovo kada mi lekar opšte
    > prakse kaže da ne zna šta više da mi radi a pulmolog, kaže da je on lečio
    > zapaljenje a sada lekar opšte prakse treba da nastavi da me leči a ja i
    > dalje ne znam šta da radim.Molim vas pomozite mi nekako. Da li je potrebno

    > uraditi još neke preglede ili šta već? Kome da se obratim? Zašto se ove
    > bakterije uporno javljaju? Molim vas pomozite mi. Unapred hvala.

    Odgovoreno: 06. 05. 2008.
    • Opis zdravstvenih problema koji dajete u Vaem pismu upucuje da mozda bolujete od hronicne opstruktivne bolesti pluca u pocetnoj fazi. Ovo oboljenje upravo na pocetku evolucije karaterise se obilnim sekretom i cestim infekcijama respiratornog sistema. Potrebno je uporno traziti uzrocnike i ponavljati mikrobioloske analize uzoraka ispljuvka, eliminisati duvanski dim, bilo da ste pusac ili zivite u okolini pusaca, i uciniti i pregled ispljuvka na gljivice. Stalna infekcija provocira sekreciju bronhijalnih zlezdi, a pojacana sekrecija pogoduje razvoju infekcija, i tako u krug. Vazno je da Vas pulmolog definitivno
      razluci imate li Vi hronicnu bolest ili ne. Ako on to nije u stanju predlazem da se sa uputom javite Klinici za plucne bolesti u Knez Selu, gde ce se naci nacin da Vam se pomogne. I uzimajte dosta tecnosti, to pogoduje razvodnjavanju sekreta u bronhijama i njegovom laksem izbacivanju.
      S postovanjem,
      Doc. dr sc. Milan Rancic