Pochituvan doktore. Ve molam dokolku mozete da mi pomognite so sovet. Mojot problem se sostoi vo slednoto: grloto mi e crveno,krajnicite me cheshaat,celo grlo me chesha i vnatresno i nadvoreshno, vratot od cheshanje mi pocrvenuva, nosot i ushite isto taka mnogu me cheshaat.isto taka me chesha i pod pazuvi. imam plavi ochi i bel ten, pa obichno i ochite mi pocrvenuvaat i bojata na liceto mi stanuva very light red. imam zabelezano deka koga ke stavam parfem na kozava ili koga ke bidam vo prostorija kaj sto ima parfem vo vozduhot jas pochuvam da se chesham vo ushite i vo nosot i vo grloto. drugiot den obichno pochuvam i da kashlam.neznam sto da pravam mozebi mi e alergija no vo drzavnata bolnica vo Makedonija nemaat dovolno alergeni pa mi kazaa doktorite deka nemam nikakva alergija. Sve toa se smiruva koga ne koristam nikakva kozmetika pa sega se kapam samo so voda i edinstveno sto koristam e antiperspirant bez parfem KRISTALNI KAMEN. no sepak me chesha povtorno pod pazuvi.no sepak kolku i da ne koristam nikakva kozmetika sepak lugjeto vo mojata blizina koristat parfemi i toa mi sozdava neprijatno chuvstvo. Navistina neznam sto da pravam. Ve molam za pomosh

    Odgovoreno: 21. 03. 2008.
    • Tegobe koje opisujete ukazuju da patite od alergije. U kom stepenu je ispoljena alergija, koji je glavni alergen, koliko je alergija teska, koji su najpogodniji lekovi za lecenje, kakvi su laboratorijski nalazi - to su sve pitanja na koja treba odgovoriti. A to se moze samo ako se javite kvalifikovanom lekaru. Dok to ne obavite, pokusajte sa uzimanjem leka Flonidan (tbl) 1 tbl. dnevno, uz sumece tablete Ca-C 500. Vrlo je vazno da bude utvrdjeno na koje sastojke parfema ste alergicni, kako bi se kasnije sprovela i desenzibilizacija, tj. postepeno otklanjanje alergije. Za sve ove procedure potrebno je da se javite kvalifikovanom strucnjaku u Makedoniji, ili u Srbiji. Oni ce Vas vrlo brzo uputiti na sva potrebna ispitivanjam i propisati i ozbiljniju terapiju, koju ja ovim putem ne mogu da preporucim jer, ne mogu da kontrolisem njenu primenu. S postovanjem, Doc. dr sc. Milan Rancic