Postovani doktore, pre pet godina (tada sam imala 20 godina) sam imala tahikardiju zbog koje sam isla na razna ispitivanja. Inace pre toga sam bila potpuno zdrava. Prvi EKG koji mi je uradjen nije bio u redu, sledeci koji sam uradila (posle 20 dana) je bio potpuno u redu, uz to mi je izvrsen i ultrazvucni pregled koji je takodje potvrdio da je moje srce apsolutno zdravo (uz to i sa svim drugim rezultatima je sve bilo u redu- krvna slika, snimak pluca, stitna zlezda...). Moje prvo pitanje je da li je moguce da prvi EKG nije bio u redu zato sto sam mozda imala neki virus, koji je bio prisutan, pa nekako sam nestao i nije ostavio nikakve posledice - jer ovo je bukvalno objasnjenje koje sam dobila od doktora? Drugo pitanje je da li je moguce da je ta tahikardija bila izazvana time sto imam nekakvu priraslicu u predelu plucne maramice (to je otkriveno prilikom ultrazvuka srca)? Takodje zelim da Vas zamolim da mi malo pojasnite sta ta priraslica znaci i kako da se ponasam- u smislu da li je to nesto sto treba da kontrolisem s vremena na vreme (zato sto mi je jedan kardiolog rekao da ako ta priraslica pocne da se menja- raste moze da probije u srce i da ishod bude fatalan- jasno vam je da posle ovoga nikad vise nisam otisla kod lekara). Ponekad me zaboli, obicno kada treba da dodje do promene vremena-bol osecam sa leve strane, nekad kao probadanje i otezano disanje- onako tera me da vise puta duboko udahnem, ali taj bol brzo prodje, nikad ne traje duze od 15 minuta ili pola sata. Da li je ispravno sto u tim trenucima ne popijem nikakav lek, jer pretpostavljam da je lek nesto sto treba da otkloni bol, a ja bol mogu da podnesem? Hvala

    Odgovoreno: 21. 03. 2008.
    • Vase pitanje je pre za kardiologa, nego za mene pulmologa. U pismu ne navodite u kom smislu prvi EKG nije bio dobar. Ne treba da Vas brine ono sto je bilo i proslo. Bolove koje osecate mogu biti u vezi sa priraslicama plucne ili srcane maramice, ali to su najcesce vrlo bezazllene stvari. Priraslice nisu nista drugo nego mali oziljci na plucnoj ili srcanoj maramici. Kad su posledica velikih upala, trauma ili nekih bolesti (tuberkuloza) mogu biti vrlo velike i tada mogu uzrokovati znatne smetnje u srcanom radu. Kod Vas je sigurno sve u redu, jer su i pregledi koje ste obavili to pokazali. Da nesto nije u redu to bi se pokazalo na snimcima. Prema tome, nema razloga za zabrinutost. Ako tegobe postanu usetalije, odna se javite lekaru. Puno pozdrava! Doc dr sc. Milan Rancic