Poštovani dr. Rančić, interesuje me mogućnost nasljednog faktora pri pojavi bronhitisa kod dječaka od 3 mjeseca. Naime, moj mlađi sin star 3 mj. je prije 15-tak dana počeo da šmrca i otežano diše. Na prvom pregledu kod pedijatra pulmonalaz je bio uredan da bi nakon par dan radi pojave bronhiolitisa ( ujutro u 4h smo morali na hitnu pomoć) propisana inhalacija ventolinom 2 puta na dana. Pošto se stanje nije značajno promijenilo primljeni smo na pedijatriju gdje su mu konstatovane opstrukcije te propisana terapija ampicilinom i urbazonom te inhalacije ventolinom. Dječak je cijelo vrijeme bez temperature. Nakon tri dana smo pušteni kući uz nastavak terapije urbazonom. Nakon par dana nalaz je bio uredan a danas opet pojava krkora. Suprug je bronhitis dobio sa godinu dana a stariji sin (6 god) sa tri godine i već je na terapiji seretidima skoro godinu dana. Kolika je mogućnost da je i kod mlađeg sina bronhitis nasljedan tj. da li postoji način za eventualnu prevenciju? Napominjem da sam starijeg sina dojila 16 mj a i mlađi je isključivo na mom mlijeku. U mojoj široj porodici nije bilo pojave bronhitisa a kod supruga i ujak je prije puberteta imao sličnih problema. Unaprijed se zahvaljujem na odgovoru. S poštovanjem,

    Odgovoreno: 21. 03. 2008.
    • Kada su u pitanju opstruktivne plucne bolesti ne postoje jasni dokazi o genetskoj ekspoziciji, tj. dokazi da se bolest nasledjuje. Medjutim, kako su u osnovi ovih bolesti odredjeni modeli reagovanja organizma, odnosno imunog sistema, postoji mogu'nost da clanovi jedne iste porodice imaju slicne modele reakcija. Drugim recima, postoji mogucnost da deca imaju slicne probleme kao i roditelji. U svakom konkretnom slucaju tesko je reci koliki je udeo "nasledne" komponente, a koliko to zavisi od slicnih uslova zivota i eksopzicije faktorima rizika. Na kraju, to nije ni mnogo vazno, vazno je da problemi budu prepoznati i da je propisana ispravna terapija i da pacijent bude pod stalnom kontrolom nadleznog kvalifikovanog lekara. S pozdravom, Doc. dr sc. Milan Rancic