Postovani potrebno mi je strucno misljenje koje se nadam da cu dobiti od vas.Moja majka je rodjena 1945god.Prvi put je operisala tumor dojke 1991god i tada joj je iz leve dojke izvadjen tumor,drugi put je operisana 2000god. i tada joj je odstranjena kompletna leva dojka.Posle toga je bila na hormonskoj terapiji.Prosle godine je na rendgenskom snimku koji je radila radi neceg drugog uocena senka na plucima koja je daljim pretragama potvrdjena kao metastaza raka dojke na pluca.Uradjene su sve pretrage da se provere i jetra i kosti ito je bilo u redu.Krenula je sa hemoterapijama kojih je primila 6 i prilicno dobro ih podnela,uspela da ocuva dobru krvnu sliku.U januaru bila na prvom konzilijumu i tada je trazeno da uradi CT snimak jer je rendgenski snimak bio potpuno cist,medjutim na CT snimku je uoceno da jos uvek senka postoji i nakon predloga operacije ili hemoterapije lekari su odlucili da primi jos 3 hemoterapije i da nakon tri meseca ponovo uradi CT.Molila bih vas ako moze! te da mi kazete sta mozemo da ocekujemo.Mama je veliki borac i optimista i da nije takva verovatno bi je davno izgubili.Unapred zahvalna

    Odgovoreno: 12. 03. 2008.
    • Postovana, I sami ste rekli: nema izbora, morate se boriti. Sve zavisi o kom tipu tumora se radi, ali dve stvari su bitne: 1. majka ima metastatsku bolest, a to je uvek najnepovoljnija varijanta za svaki tumor 2. lose je sto se plucne promene nisu povukle posle primljenih 6 ciklusa HT; vrlo verovatno se nece povuci ni posle naredna tri. Obratite se nadleznom onkologu. Postoje i novi lekovi za tumore dojke koje je danas lakse dobiti u Srbiji. Naravno indikaciju za svaku vrstu terapije mora da postavi strucni konzilijum. Srdacan pozdrav! Doc. dr sc. Milan Rancic