moja majka duze vremena ima visoku sedimentaciju i nikako ovde doktiri u Krusevcu nemogu da joj nadu zariste, sedimentacija je 80, fibrinogen je 7.9, crp 19.28, ona se oseca kako kada nekad ima i temperaturu 37.2,bolove u ledima,kostima ali asto je negativan. Veoma sam zabrinuta pa Vas molim da me uputite kod kog specijaliste da ide i sta Vi mislite o cemu se radi.Unapred zahvalna.

    Odgovoreno: 12. 03. 2008.
    • Postovana, Na osnovu podataka koje ste izneli u pismu nije moguce dati precizan odgovor o poreklu ubrzane sedimentacije eritrocita. Ovaj laboratorijski parametar je znak neke upale, ali je vrlo osetljiv i nije specifican. Nekada je traganje za poreklom ovog nalaza vrlo tezak i mukotrpan posao. Ubrzana sedimetacija moze biti zbog svakog organa. Zato pocnite: prvo reumatolog, pa slikati pluca, pa stomatolog i tako dalje. Mnogo srece. Srdacan pozdrav! Doc. dr sc. Milan Ranic