Poštovani, pre 10-ak dana od strane doktora nakon lečenja utvrđena mi je dijagnoza  Bronhijalna hiper reaktivnost. Da li možete detaljnije da mi objasnite  navedenu dijagnozi, preporučite dalju terapiju, fizičke aktivnosti  (sport), boravak u prirodi, more... Unapred zahvalan

    Odgovoreno: 12. 03. 2008.
    • Postovani, Bronhijalna hiperreaktivnost (BHR)je termin kojim se oznacava sklonost disajnih organa da na razlicite nokse reaguju brze i intenzivnije nego zdrava i normalna osoba. Ta reakcija obicno obuhvata grcenje glatkih misica disajnih cevi, povecanje sekrecije bronhijalnih zlezdi i otok sluzokoze. Sve to dovodi do stalne upale sluznice i do suzenja disajnih puteva, a sto dovodi do gusenja. Bronhijalna hiperreaktivnost je osnovi bronhijalne astme, ali se javlja i kod drugih plucnih bolesti. Imajte u vidu da postoji privremena i stalna BHR. Uzrok prolazne BHR su obicno virusne infekcije i izlozenost nekim iritansima. Osobama koje imaju BHR potrebna je farmakoterapija tj. lekovi, a tek posle promena zivotne i radne sredine. Morska klima i klima planine, vodeni sportovi, posebno plivanje, boravak na citom vazduhu, umerena fizicka aktivnost pomazu u ublazavanju tegoba. Posebno Vam naglasavam da je BHR dinamicka kategorija, tj. Da s menja, te je zato da potrebno da budete pod kontrolom kvalifikovanog lekara. I ne bojte se nista: prvo- mozda je prolazno. Drugo- postoje olimpijski sampioni sa BHR. Zaci sa tim se sasvim normalno moze da zivi. Srdacan pozdrav! Doc. dr sc. Milan Rancic