Postovani! Poslao sam vam poruku prije nekoliko dana i dobio sam vas mail da cu dobiti vas odgovor za najkasnije 5 dana ali posto nisam pisem vam ponovo u nadi da cu ovaj put imati vise srece.Naime imam 29 godina i imam sledeci problem.Prije 5-6 godina poceo sam izbacivati slajm iz grla i to traje do danas.Imam osecaj da mi curi iz nosa i ide u grlo ali pored toga pocelo je u zadnjih godinu dve i da me gusi u grlu.Primetio sam da me gusi najcesce navece kada sam kuci mada se desava i preko dana.Bio sam kod lekara opste prakse 10-tak puta,kod specijalista raznih za uho grlo i nos takodje toliko puta,snimao sam sinuse,radio bakterioloske testove,radio testove za alergiju i sve je u redu.Trazio sam po internetu u nadi da cu ja naci neki odgovor i nasao sam da postoji neka vrsta alergije koja se ne moze otkriti redovnom metodom na ruci vec se vadi neki uzorak iz nosa pa se po tome otkrije.Molim vas recite mi sta je vase misljenje?Dali postoji takva vrsta alergije ili je mozda nesto drugo u! pitanju i koje bi mi lekove preporucili?

    Odgovoreno: 12. 03. 2008.
    • Postovani, Pretpostavljam da se kod Vas radi o hronicnoj upali gornjih disajnih puteva, koja je moguce izazvana alergijom. Nije tacno da se ne moze utvrditi postojanje alergije. Postoje suvereni testovi koji otkrivaju sklonost ka alergijskim reakcijama. Pri tome nije uvek prevashodno vazno da se otkrije koji je uyrok alergije, vec je mnogo vaznije da se propise adekvatna terapija. Ako se radi o nealergijkoj upali, onda je problem malo veci, jer su takve upale obicno vrlo uporne i dosadne za lecenje. Predlazem da se javite pulmologu koji ce utvrditi da li imate osnova za postojanje bronhijalne astme i da li su problemi sa disanjem vezani samo za sekret ili postoje i drugi mehanizmi. Za lecenje su potrebni antibitici, sprej kortikopreparata za nos, vitamini, izbegavanje duvanskog dima, dosta tecnosti, inhalacije blagim cajevima i mnogo upornosti. Ne odlazite, javite se specijalisti za plucne bolesti, Srdacan pozdrav! Doc. Dr sc. Milan Rancic