Dr Rancic, Moj prijatelj je tri puta imao upalu plicne maramice i cepanje maramice. Osecao je jak bol kao a mu se dijafragma popela,, prvi put je mislio da ima infarkt. Sada je vec par godina dobro, promenio je ishranu , postao makrobioticar, ostavio pusenje i zdravo zivi, ali i dalje postoji taj strah da mu se to ponovo ne desi. Postoji li jos neki nacin da se pluca zastite od ovakvih nemilih iznenadjenja, neka prevencija, ili je dovoljano to sto je ostavio pusenje, zdrava ishrana i normalan nocni san? Unapred hvala,

    Odgovoreno: 12. 03. 2008.
    • Postovana, Iz Vaseg pisma se ne moze sazanati koja je tacna dijagnoza i koja je bila klinicka slika u konkretnom slucaju. Pretpostavljam da se radi o pneumotoraksu. Kako i sami kazete, proces je saniran i sada prijatelj nema problema. Vas prijatelj ne moze da ucini nista vise od onoga sto vec cini. Ako postoje predispnirajuci cinioci pucanje plucne maramice se moze ponoviti. To je obicno u vezi sa postojanjem urodjenih cisti na plucima.Ali takodje moguce je da se to nikada vise ne ponovi. Prema tome, ne treba iscekivati u strahu, vec ziveti punim plucima. Srecno! Srdacan pozdrav! Doc. Dr sc. Milan Rancic