Postovani doktore, iako ce vam na prvi pogled moje pismo izgledati neobicno, molim vas da mi odgovorite. moj problem je sledece prirode. Vec 8 mjeseci osjecam gusenje, tj po cijeli dan se borim za vazduh. imam utisak da su mi pluca skucena, a disajni putevi suzeni. kada zelim da udahnem, cesto to ne mogu da uradim iz prvog puta. disanje mi predstavlja napor.kada krenem da udahnem vazduh, dah mi se kida negdje na pola. sada je sve vise prisutan osjecaj zategnutosti u grudima,nekada i po cijeli dan. posledjih mjesec dana simptomi su mi se pojacali, uz osjecaj malaksalosti i gubitka snage.uradila sam rendgenski snimak pluca koji je uredan, prije nekoliko mjeseci sam radila ekg/ takodje dobar, krvna slika / normalne vrijednosti, kao i hemoglobin.spirometrija*vc 79%, fev 80%, fvc79%ti na nervnoj bazi. pogotovo jer sam u vrijeme kada je sve pocelo bila jako zadovoljna, i nista me nije mucilo. inace, imam 20 godina, i od avgusta do oktobra sam pila zaxan i sulpirid, ali nisam osjetila znacajniju promjenu.(sve je inace pocelo u junu).negdje u novembru, ovaj osjecaj je malo popustio, al! i se prije mjesec dana vratio u jacem obliku(stezanje, skucenost, malaksalost, gubitak snage), i od tada svaki dan mi je mucenje.i naravno, hvata me strah. sta je to sa mnom?da napomenem da nemam panicne napade, napade straha, ubrzano lupanje srca, niti neke druge slicne simptome. ali ovaj osjecaj nedovoljno vazduha me prati svaki dan, i ne napusta me nikad, samo je nekad jace nekada slabije. molim Vas , recite mi da li je moguce da je to na nervnoj bazi? inace, nisam primjetila da neko moje raspolozenje utice na pojacavanje simptoma. nekad se pojacaju i kada sam najveselija, a smanje kada nisam dobro raspolozena,.nema pravila.imam 20 god.

    Odgovoreno: 11. 03. 2008.
    • Poštovana, ako sažmem vaše pismo, prisutne su smetnje vezane da organ disanja, ali su svi pregledi pokazali da nema nikakvog oštećenja, niti gubitka funkcije ni tog niti drugih ispitivanih organa i funkcija. Sa druge strane, vi svoje stanje i tegobe ne povezujete sa nekakvim unutrašnjim psihičkim smetnjama, što je u suprotnosti sa tvrdnjom da se radi o problemu "na nervnoj bazi" zbog koga ste i primali terapiju. U psihijatriji, mi ovakve simptome nazivamo somatoformnim smetnjama, međutim, ja ne znam da li ih baš vi imate, a vama termin ništa ne govori niti pomaže. Da bi se utvrdilo da li veza između simptoma jednog organa i nervne baze postoji, ne mora se odmah krenuti od pretpostavke da sa vama nešto nije u redu, da se daju lekovi a da se ne utvrdi ta veza, a pogotovo što lekovi po vašem utisku nisu ni delovali. Nekada se povodi za psihičko reagovanje poremećajem funkcije organa i ne nalazi u osobi, već oko nje, a ona je samo reaktor na "gušeću atmosferu" koja može biti povezana sa nečim što je započelo ili se dogodilo juna i nije se razrešilo. Pogotovo što vaše raspoloženje ne utiče na pojavu simptoma, a pre juna ste bili jako zadovoljni. Zato, predlažem da potražite psihijatra PSIHOTERAPEUTA sa kojim ćete da porazgovarate o problemu i zajedno potražite povezanost između onog što doživljavate, osećate i činite, pa tek onda razgovarati o dijagnozama, lekovima i lečenju. Vaše stanje svakako zaslužuje pažnju i nedopustivo je da vam se tegobe pojačavaju kada je pomoć dostupna. Srdačan pozdrav