Poštovani,
    Nalazim se poslom u jednoj arapskoj zemlji na obodu pustinje, a na obali mora. Ima i vlage i prašine. Ovde sam mesec dana. Pre četri dana sam osetio stezanje u grudima i osećaj nedostatka vazduha, što je iziskivalo učestanije disanje i vrlo često duboke uzdahe, bez jakog kašljanja i sviranja. Ovo se dešava uglavnom pre podne i kad sam van klimatizovane zone. Pošto se ponavlja iz dana u dan i postaje naporno juče sam otišao sam u lokalni dom zdravlja. Saslušala me je i pregledala njihova doktorka. Posle pregleda slušalicom izjavila je da ne čuje ništa što nije u redu i uputila me na rendgenski snimak. Posle pregleda snimka izjavila je da ne vidi ništa što nije u redu ili je urgentno. Pretpostavlja da se moj organizam prilagođava novoj sredini. Dala mi je da pijem lek mebhydroline inn 50mg, 5 dana po jednu tabletu uveče i ako se stanje ne popravi da dođem ponovo. Danas se situacija ponovila u istom ili jačem obimu samo nije počelo ujutru nego u podne i trajalo je 3 do 4 sata.  Napominjem da sam ostavio cigarete pre 15 meseci i da nisam imao probleme s plućima. I sad sam u kondiciji i pokretu ali ovo menja situaciju. Molim Vas za odgovor i savet šta dalje ako se ovako nastavi.
    Unapred hvala.

    Odgovoreno: 21. 08. 2009.
    • Poštovani,
      S obzirom da ste promenili životnu sredinu potreban je jedan period prilagođavanja novim životnim uslovima. Kombinacija suvog vazduha, prašine, a potom vlage ili hladnoće iz ventilacionih rashladnih uređaja je veliki stres za organizam i respiratorni sistem. Ohrabruje da pomenuta doktorka nije uočila ništa sumnjivo. Nekada tegobe koje imate mogu biti posledica infekcija bakterijama ili gljivicam koje potiču iz ventilacionih otvora i rashladnih uređaja. Pretpostavljam da je nova atmosfera veći stres za Vaše disajne organe i uz sve to se nadoveže osećaj straha i panike. Potrebno je u situaciji kada imate tegobe primeniti neki bronhodilatator u spreju (symbicort -astra zeneca, ili spray ventolin). Ako od toga osetite olakšanje onda je razlog Vaših tegoba asmatski napad. U svakom slučaju, ako se to bude i dalje ponavljalo javite se lekarima koji će znati da vas upute na odgovarajuća ispitivanja. I trudite se koliko god je moguće da naglo menjate mikrosredinu: nagla promena atmosfere uzrokuje značajan stres za respiratorni sistem.
      prof. dr MHR, Pozdrav.