Poštovana,
    Prošle godine, majka (59. godina starosti) mi je operisala jedan režanj desnog plućnog krila, nakon toga redovno je išla na kontrole skenera i pre 50. dana je uradila nalaz bronhoskopije gde je utvrđena dijagnoza: adenocarcinoma infiltrativum in pariete bronchi (ttf1-) predložena je terapija hemoterapijom. Molom Vas za savet i mišljenje. Nalaz bronhoskopije, tj. rezultate smo čekali punih 50 dana na vma, tako da im više ništa ne verujemo. Odgovorite nam što pre.
    Hvala unapred.

    Odgovoreno: 15. 08. 2009.
    • Poštovana,
      Navodite da je Vaša majka prošle godine operisana i da je prilikom te operacije uklonjen jedan režanj pluća. Niste naveli zbog čega je bila operacija. Novo stanje koje navodite u pismu shvatam kao novu bolest, mada se razlog za bronhoskopiju može protumačiti i kao kontrolni pregled posle prve operacije. Dijagnoza adenokarcinoma na plućima znači da se radi o ozbiljnom malignom tumoru. Predložena je hemioterapija kao terapijski izbor, a što znači da tumor nije u stadijumu kad može biti izvršena hiruška intervencija. Koja vrsta lekova će biti primenjena i koliko dugo odlučiće nadležni lekar, a kompletno stanje i uspeh lečenja treba da prati stručni onkološki konzilijum lekara. Da bi se preciznije govorilo o terapiji i prognozi potrebno je još dosta detalja iz kliničke slike bolesti Vaše majke.
      prof. dr MHR, Pozdrav.