Poštovani,
    Šta tačno znači kada se nakon kontrole kod kancera pluća kaže da je bolest zaustavljena? Radi se o mom ocu, ima 60 godina, odličnog je opšteg stanja, primio je četiri ciklusa hemioterapije sa gemzanom.
    Unapred hvala.

    Odgovoreno: 15. 08. 2009.
    • Poštovana,
      Izjava lekara Vašeg oca da je bolest zaustavljena znači da poslednji kontrolni nalazi ukazuju da se ne evidentira povećanje tumora, niti da se uočavaju nova mesta tumorskog rasta, tj. metastaze. Takvo stanje se u onkologiji naziva " stabilna bolest", i predstavlja relativni uspeh primenjene terapije. Idealni učinak terapije je kada se u potpunosti izgubi tumor i kada se normalizuju svi nalazi. To stanje se naziva "kompletni odgovor". Kada se tumor samo delimično smanji naziva se "parcijalni odgovor". U onkologiji primarni cilj je postići kompletan odgovor i produžiti život pacijenta maksimalno. Kada to nije moguće, svaki drugi učinak, kakav bilo, samo da se ne registruje napredovanje bolesti smatra se uspehom. Iako to nije najbolji i željeni rezultat lečenja, stanje stabilne bolesti kod Vašeg oca, tj. činjenica da se bolest nije dalje proširila, predstavlja uspeh. Lekar koji sprovodi terapiju nadalje će primeniti lečnje koje ima za cilj da što duže održi takvo stanje.
      prof. dr MHR. Pozdrav