Poštovani doktore,
    Zanimaju me dve stvari šta znači medicinski naziv " tu lezija" koji je upotrebljen za nalaz na desnoj nadbubrežnoj žlezdi. Šta je to? Koliko je ozbiljno, kako se tretira uopšte "to" i drugo: mojoj mami je kroz bronhoskopiju utvrđen tumor malih dimenzija, na desnom plućnom krilu, odložila je za sad hemoterapiju intravensku, koliko je to dobro a koliko ne? Ostavila je cigare. Koliko brzo tumor može da napreduje? Šta vi predlažete?
    Hvala unapred.

    Odgovoreno: 15. 08. 2009.
    • Poštovana,
      U medicini "tumor" je svaka nova formacija koja remeti prethodnu morfologiju i građu organa ili dela organa. Tumor može biti zapaljenski, može nastati zbog nakupljanja nekih metabolita, ali je najčešće zbog rasta neoplastičnog tkiva. Tumorske lezije na plućima i na nadbubregu kod Vaše majke treba dovesti u vezu. Da li se te promene stvarno u vezi ne mogu Vam odgovoriti jer nema dovoljno podataka o bolesti. Smatram da nije pametno što je terapija odložena, jer je bitno što pre primeniti lečenje. To je i osnovi problem kod većine neoplazmi što se bolest kasno dijagnostikuje, kada nije moguće sprovesti bilo koji vid terapije. Zato ne treba odlagati predloženu primenu lekova. I sa lekovima teško je, često i nemoguće zaustaviti dalje napredovanje tumora, ako se ne primenjuje terapija gotovo je sigurno da će bolest napredovati. Prema tome, obratite se zdravstvenoj službi što pre.
      prof. dr MHR. Pozdrav.