Poštovani doktore,
    Dete već duži niz godina ima probleme sa astmom. Sada ima 11 god. Do skora sve je bilo u redu ali iznenada pre nedelju dana noću se zakašlje i skroz izgubi vazduh, jednostavno ne može da udahne vazduh. Kasnije se jedva povrati. Panično se bori da udahne vazduh! (kao kada se zagrcnete) šta da radimo u takvim situacijama i šta to može biti? Takve situacije su nepredvidive.
    Hvala unapred.

    Odgovoreno: 15. 08. 2009.
    • Poštovani,
      Noćni napadi astme nisu neuobičajena pojava. Naprotiv, oni su jedna od čestih karakteristika bolesti. Moguće je da situacija koju opisujete predstavlja akutni, iznenadni napad bronhijalne astme. Slično stanje može biti povezano i sa drugim bolestima, pre svega neurološkim, ili nekada sa psihološkim problemima ili psihijatrijskim bolestima. Zbog toga je vrlo važno da se javite odgovornom lekaru, kako bi se sada ispitala plućna funkcija i proverilo da li je bolest pod kontrolom. Lekar će isplanirati dodatna ispitivanja i korigovati terapiju, ako je potrebno.
      prof. dr MHR. Pozdrav