Poštovani doktore,
    Molio bih Vas za konkretno mišljenje za moju majku. Prije mjesec dana otkriven je mojoj majci mikrocelularni karcinom bronhi sin c 34 na ljevoj strani pluča. Prije dijagnoze unazad 6 do 7 mjeseci žalila se na umor i bolove na ljevoj strani i na plećku na leđima. Uradila je sve nalaze i uzimali su uzorak. Doktor je reko da je ušao duboko u plućne krvne sudove i odredio 6 kemoterapija i 11 zračenja. Mama je išla na dvije terapije i odustala ne može da izdrži odustala skroz. U zadnji 5 dana se osjeća dobro stim da povremeno reaguje na bolove. Molio bih Vas za Vaše mišljenje i šta je za očekivat.
    Hvala.

    Odgovoreno: 15. 08. 2009.
    • Poštovana,
      Mikorcelularni karcinom pluća je patohistološki tip karcinoma pluća koji se javlja u 25 do 30% svih karcinoma pluća. Spada u red tumora vrlo naglašenih malignih karakteristika, što znači da brzo raste, lako se širi u okolinu i brzo daje metastaze. Zato terapiju treba početi što pre, dati dovoljno visoke doze lekova i dati lekove dovoljno dugo. Nije jasno iz vašeg pisma koji je bio konkretan razlog da nije mogla da izdrži dalju primenu lekova. Treba nastaviti sa terapijom, iole ako je to moguće ili ako to ne sprečava loš laboratoirijski nalaz. Mikocelularni karcinom bronha odlično reaguje na terapiju i često se postiže potpuno gubljenje tumora. Na taj način se produžava život i istovremeno se poboljšava kvalitet života. Kakav će biti krajni ishod zavisi od mnogo faktora (tumorski odgovor, brzina razvoja rezistencije na lekove, opšte stanje zdravlja, toksični efekti terapije, biologija tumorske ćelije i dr.). Predlažem da se majka napregne i da nastavi sa predloženom terapijom. Odustajanje od terapije može se tumačiti kao predaja sudbini.
      prof. dr MHR. Pozdrav.