Poštovani doktore,
    Veoma sam zadovoljna Vašim odgovorima jer ste mi jednom pomogli, zato Vam se ponovo i obraćam. Poslednje dve godine imam takvo prekomereno znojenje koje ne mogu da kontrolišem. Kao da p ada kiša s mene u predelu glave i grudi. To, samo u mnogo manjem obimu, mi se dešavalo ponekad i zimi. Na planini i moru mi je mnogo bolje. Ne mogu da spavam, užasno se osećam, to traje celog dana. Inače 15 god. sam astmatičar, skoro su mi dijagnostikovali, nažalost i bronhiektazije a i u klimaksu sam. Da li je ovo znojenje karakteristično za sve plućne bolesnike ili samo za one sa pogoršanjem plućne funkcije. Kako da pomognem sebi i olakšam ovo stanje?
    Srdačan pozdrav.

    Odgovoreno: 16. 08. 2009.
    • Poštovana,
      Pojačano znojenje vezano za Vašu bolest može se protumačiti samo u sklopu većeg angažovanja muskulature koja učestvuje u disajnom radu. A ako je prekomerno angažovana muskulatura, znači da se ona bori da obezbedi protok vazduha kroz pluća i da na tom putu postoji prepreka. Drugim rečima, ako bolest nije dobro kontrolisana, i ako stalno postoji opstrukcija u disajnim putevima to dopunski angažuje disajnu muskulaturu i stvara uslove za nadržaj i znojnih žlezdi. Nije isključeno da na znojenje stimuliše i primena lekova za lečenje bolesti, a veliki uticaj ima i hormonska promena u organizmu u toku klimaksa. Proverite plućnu funkciju, posavetujte se sa svojim pulmologom oko dalje primene leka i posetite ginekologa, da bi se dobili savet kako da najlakše prebrodite klimakterijum. Od dermatologa možete dobiti i rastvore koji blokiraju sekreciju znojnih žlezdi, a ako pulmolog proceni da nema uticaja na plućnu funkciju, treba uzeti i sedative u manjoj dozi. Pre bilo kog drugog ispitivanja ili pokušaja lečenja treba utvrditi da li imate respiracijsku insuficijenciju i zadržavanje ugljen dioksida, jer je on taj koji znažno stimuliše znojne žlezde.
      prof. dr MHR. Pozdrav.