Poštovani,
    Analizu rezultata molim! Pulmolog ref pred% pred vc 2.52 3.02 83.4 fvc 2.44 2.93 83.1 fev1 1.76 2. 49 70.4 fev 1% vc 69.8 79.2 88.1 pef 4.70 6.24 75.3 mef 50 1.22 - - mif 50 4.06 - - mef 25 0.38 1.51 25.1 mmef 25/75 1.04 3.17 33.0 molim Vas za pojašnjenje dal je to opstruktivni bronhitis, ili bronhijalna astma, i u čemu je razlika? Terapija je seretide disck 0,25 2x1, singular 10mg 1x, berodual sprej po potrebi (ali samo ponekad) baš retko.
    S poštovanjem

    Odgovoreno: 16. 08. 2009.
    • Poštovana,
      Parametri spirometrijskog ispitivanja ukazuju da postoji početni, tj. lak opstruktivni poremećaj ventilacije pluća. Ovo stanje se može detektovati kod većeg broja bolesti. Samo na osnovu ovih parametara ne može se odrediti da li je u pitanju astma ili hobp, jer je potreban uvid u anamnestičke podatke, fizički nalaz na plućima, laboratorijske analize, radiološka i druga ispitivanja. Osnovna razlika između astme i hobp-a je u tome, što se kod astme može plućna funkcija popraviti do normalnih vrednosti, a kod hobp, jednom verifikovan pad plućne funkcije nikada se ne vraća na normalu. Hobp, osim toga, dovodi do razvoja većeg broja komplikacija i posledica. Postoji čitava serija testova (prvenstveno funkcionalno ispitivanje) na osnovu kojih se izvrši razgraničenje o kojoj bolesti se radi. Osim toga, samo jedan spirometrijski nalaz nije dovoljan za dijagnozu. Potrebno je medicinsko praćenje pacijenta od strane kvalifikovanog lekara.
      prof. dr. MHR. Pozdrav.