Poštovani,
    Otac mi je oboleo od tumora pluća i oprisan je. Urađena mu je pneumonektomija desnog plućnog krila. Onkološka komisija je odredila terapiju prema shemi gemzar-cisplatin. Interesuje me kakva je ova terapija, da li se daje u dnevnoj bolnici, da li je potrebna neka priprema za ovu terapiju.
    Unapred zahvalan

    Odgovoreno: 16. 08. 2009.
    • Poštovani,
      Određena je primena citostatika, a sama vrsta terapije naziva se " adjuvantna" hemioterapija, jer ima za cilj da konsoliduje efekte operacije. Radi se o primeni dva citostatika koji su se pokazali kao jedna od najpotentnijih kombinacija za lečenje ove bolesti. Lekovi pored željenih efekata imaju i neželjene, pa se vrši priprema pacijenta aplikacijom lekova koji imaju za cilj da smanje napetost, mučninu, povraćanje, alegijske reakcije i slično. Ove dodatne lekove aplikuje služba koja aplikuje i samu hemioterapiju. Pacijent ne treba da radi posebne pripreme, osim što treba da se pridržava saveta i preporuka nadležnog onkologa koji ga leči.
      prof. dr MHR. Pozdrav.