Poštovani,
    Moj sin ima 12 god. Kašlje već 5 nedelja i pored silnih antibiotika koje je pio: ksorimaksa, eritromicina, klindamicina i orvagila. Sve analize su dobre jedino još nismo uradili alergo test. Pedijatar kaže da je reč o velikom kašlju a grudni lekar misli da je reč o alergiskom kaslju. Ne znam kako da mu pomognem jer je reč o kašlju sa zacenjenjem i vidim da se moje dete muči. Kako mu pomoći jer mi pedijatar kaže da će kašalj proći za mesec-dva, a to trebamo i moje dete i ja da izdržimo?
    Unapred zahvalna zabrinuta mama

    Odgovoreno: 21. 08. 2009.
    • Poštovana,
      Odmah na početku odgovora da izrazim sumnju u konstataciju pedijatra da se radi o velikom kašlju. Ako misli na pertusis, onda je potrebna i valjana lekaraska intervencija jer se radi o ozbiljnom infektivnom oboljenju. Pretpostavljam da je Vaše dete uredno vakcinisano, pa je primilo i vakcinu protiv ove bolesti. Osim toga, klinička slika pertusisa je tako karakteristična, da se retko kada zameni sa drugim oboljenjem, a roditelji budu toliko uznemireni i uplašeni kašljem i zacenjivanjem deteta da hitno posećuju lekara. Vrlo verovatno da u pozadini tegoba koje ima Vaše dete stoji bronhijalna astma. U današnje vreme veliki broj dece ima takve tegobe, a da se radi o tome indikativno što je primljeno toliko antibiotika a navodna "infekcija" nije rešena. Zbog toga treba proveriti da li se ne radi o bronhijalnoj astmi. Najbolji izbor lekara bio bi dečji pulmolog, ali tu problematiku dobro poznaju i edukovani pedijatri. Potreban je pregled, alergološka i imunološka ispitivanja i provera plućne funkcije, tj. Serija spirometrija. Na osnovu tih nalaza postaviće se i valjana dijagnoza i propisati odgovarajuća terapija. Slične tegobe daju nekada i virusne infekcije kod dece, a da bi se tegobe povukle i stanje konsolidovalo potrebno je nekada i više nedelja. U svakom slučaju, nema razloga za zabrinutost, i jedno i drugo stanje je rešivo.
      prof. dr MHR. Pozdrav.