Poštovani doktore!
    Rođena sam 1936 god. Već duži niz godina imam hroničnu obstruktivnu bolest pluća. Koristim bekloforte i berodual aerosol, kao i durofilin kapsule. Od pre nekoliko meseci primam na 21 dan ampulu diprofost. Želim da Vas pitam, da li bih smela da počnem sa korišćenjem pumpice za inhalaciju koja se zove Symbicort koju proizvodi astra Zeneka iz Švedske.
    Unapred Vam zahvaljujem.

    Odgovoreno: 21. 08. 2009.
    • Poštovana,
      Naravno da smete da koristite symbicort. Ovaj preparat je jedan od najmodernijih i najefikasnijih lekova za lečenje opstruktivnih plućnih bolesti. Sadrži kombinaciju bronhodilatatora dugog dejstva sa brzim početkom delovanja i inhalacionog kortikosteroida. Ova kombinacija je vrlo efikasna i moćna, jer služi za otklanjanje tegoba, ali i za smirivanje hronične upale u disajnim cevima. Lek je vrlo komforan za korišćenje, ima malo sporednih efekata i vrlo je efikasan. Sa svojim lekarem treba da se posavetujete da li postoje eventualne kontraindikacije za korišćenje ovog leka. Dalje primanje diprofosa na 21 dan preporučujem da obustavite. Dalje primanje ovog leka može vam naneti značajne komplikacije, a najgora je da postanete rezistentni na dejstvo kortikosteroida. Osim toga mogu se razviti značajne komplikacije: dijabetes, hipertenzija, osteporoza, ulkus na želucu ili duodenumu. U svakom slučaju, najbolje je da svaka terapija koju primenjujete bude pod kontrolom nadležnog i edukovanog lekara.
      prof. dr MHR, Pozdrav.