Poštovani dr,
    Hvala na odgovoru. Osoba je muškog pola, starosti 67 godina, ulatrazvuk abdomena je uredan, fizički dobro izgleda osim što se brzo zamara. Na konzilijumu u knez selu su napisali neoplazma malignum lobi sup. lat. dex, a odluka započeti lečenje aplikacijom cht po rezimu g+p. C34.0 ovo je dopuna uz pitanje br. 33824. Kako se podnose te terapije i da li se mogu primeniti neki vitamini.
    Hvala unapred.

    Odgovoreno: 21. 08. 2009.
    • Poštovana,
      Terapija koja je predložena predstavlja danas jedan od standardnih pristupa lečenja nemikrocelularnog karcinoma bronha. Radi se o kombinaciji dva citostatika. Jedan od njih je ( cisplatin) je lek koji se vrlo teško podnosi, a pre svega zbog mučnine i povraćanja koje izaziva. Oko 90% pacijenata ima ove tegobe izražene u različitom intenzitetu. U toku pripreme za aplikaciju lekova, pacijent prima pripremnu terapiju koja ima za cilj da smanji ove nusefekte. Kolike če biti tegobe zavisi i od individualne osetljivosti svake osobe. Danas postoje vrlo efikasni preparati kojima se nusefktni primene citostatika vrlo brzo i uspešno saniraju. Primena vitamina za ovu vrstu terapije nije obavezna, ali ne može da škodi. U svakom slučaju, o svemu što primenjujete kod pacijenta posavetujte se sa svojim lekarem.
      prof. dr MHR, Pozdrav.