Poštovani,
    Molim za objašnjenje msct toraksa sa i.v. datog kontrasta. U 9. Segmentu pluća sa leve strane vidi se ovalna, dobro ograničena promena promera 10 mm. U preostalom delu pluća nisu uočene druge patološke promene. Pleuralni kavumi su slobodni. Traheja i oba principalna bronha B.O. U medijastinumu se vide lgl promera od 8 do 14 mm. U aksilama se vide lipomatozno izmenjene lgl promera do 20 mm.
    Hvala unapred.

    Odgovoreno: 20. 07. 2009.
    • Poštovani,
      Nalaz koji je značajan u opisu msct grudnog koša je promena veličine 10 mm u donjem delu levog pluća. Takav nalaz odgovara tzv. Solitarnom plućnom nodulu. Postoji oko 70 stanja i bolesti koje se mogu prezentovati na ovaj način. Samo na osnovu nalaza ct-a nije moguće odgonetnuti prav u prirodu promene. Biće potrebna biopsija promene, a možda i operacija. Ali šta treba uraditi odlučiće pulmolog na osnovu dodatnih ispitivanja i nalaza.
      prof. dr M. Hsr. R.
      Pozdrav.