Poštovani,
    Mom svekru je pre dve nedelje otkriven tumor na desnom plućnom krilu i histološka dijagnoza je ca bronchogenesplanocellulare non invasivum bronchi, klinička dijagnoza neoplazma malignum lobisup. Lat. Dex. U knez selu su preporučili terapiju aplikacijom cht po rezimu g+p. On ima 67 godina i fizički se dobro oseća. Možete li da mi kažete šta tačno znači dijagnoza i kakvi su izgledi za dalji život.
    Unapred zahvalna

    Odgovoreno: 17. 07. 2009.
    • Poštovana,
      Histološka i klinička dijagnoza koju navodite znači da se radi o malignom tumoru plućnog krila. Radi se o histološkom tipu koji je vrlo otporan na lečenje, a najbolji rezultati lečenja se postižu operacijom. Međutim operacija je moguća samo u ranim stadijumima bolesti, što nije slučaj kod vašeg svekra. Kod njega je preporučena jedina moguća terapija, a to je primena citostatika. Predložena terapija spada u grupu aktuelnih standardnih protokola. Lečenjem može da se bolest uspori, ali ne i izleči. To uostalom, nije moguće ni kod jednog tipa karcinoma pluća. Postoje i druge grupe lekova koji se mogu primeniti kod plućnog karcinoma, ali su ti lekovi još u fazi istraživanja. Neka od tih ispitivanja rade se i u klinici u knez selu. Ali sada ne treba misliti o tome. Pacijent mora prvo da primi preporučene lekove. Od odgovora tumora i stanja organizma zavisiće dalje lečenje i prognoza.
      prof. Dr m. H. R.