Postovani doktore milane , molim vas za savet pomoc , u vezi moje cerke anastasije (3 godine) , koja je od 10 meseci , dobila smetnje u disanju. Obratila sam se hitnoj pomoci tretirali su je da ima asmu , i odmah su joj olaksali disanje sa ventalin i sirup Predmix. Od tada uvek kada dodje do smetnje disanja moram da koristim te lekove. Da li je to bronhitis ili je asma? Svaki put dobije anti-biotik ponekad i dva puta u mesecu zavisno od vremena. Da li je vlaznost ili neka druga vremenska prognoza ? Neznam da li je u vezi toga anastasija dobila Eczemu i da li je to moguce jer joj se pojavilo pre mesec dana. Molim vas za vas odgovor. Zahvaljujem unapred Postovana, Bronhijalna astma je imunolosko-alergoloska bolest i kao takva udruzena je cesto sa drugim alergoloskim bolestima. Dakle, nije Vasa cerka dobila ekcem zbog astme, vec se ispoljila druga bolest na osnovu odredjene imunoloske konstitucije. Verovatno je da stanje koje opisujete verovatno znaci postojanje astme u laksem obliku, ali kako je dete malo nije moguce sprovesti sva potrebna ispitivanja za definitivan dokaz. Nisu toliko ni vazna ta ispitivanja. Vazno je da dete dobija terapiju koja mu olaksava tegobe i omogucava normalno disanje. A deca kako rastu cesto i spontano prevazidju ove zdravstvene tegobe. I naravno, potrebno je da dete bude pod redovnim nadzorom kvalifikovanog lekara. Srdacan pozdrav! Doc. dr sc. Milan Rancic

    Odgovoreno: 27. 02. 2008.
    • Postovana, Bronhijalna astma je imunolosko-alergoloska bolest i kao takva udruzena je cesto sa drugim alergoloskim bolestima. Dakle, nije Vasa cerka dobila ekcem zbog astme, vec se ispoljila druga bolest na osnovu odredjene imunoloske konstitucije. Verovatno je da stanje koje opisujete verovatno znaci postojanje astme u laksem obliku, ali kako je dete malo nije moguce sprovesti sva potrebna ispitivanja za definitivan dokaz. Nisu toliko ni vazna ta ispitivanja. Vazno je da dete dobija terapiju koja mu olaksava tegobe i omogucava normalno disanje. A deca kako rastu cesto i spontano prevazidju ove zdravstvene tegobe. I naravno, potrebno je da dete bude pod redovnim nadzorom kvalifikovanog lekara. Srdacan pozdrav! Doc. dr sc. Milan Rancic