Dobar dan postovani doktore.Moje ime je K.Imam 21 godinu.Moj problem je u otezanom disanju unazad nekih godinu i po dana. Postavio bih vam neko pitanje vezano za moju trenutnu dijagnozu.Naime pre nekoliko dana sam bio na pregled na vasoj klinici, tacnije na alergolosko-imunolosku ambulantu, gde sam pre pregleda morao da uradim spirometriju.Prvog dana sam imao najbolji rezultat 4,61 a drugog 4,10, te su mi doktori rekli da nema potrebe da radim bronhoprovokacioni test jer samo ovo odstupanje ukazuje na neku obstrukciju tacnije na astmu. Kao terapiju sam dobio pumpicu berodual i sprej alvesco.Ova terapija treba da traje 2 nedelje,nakon cega moram da se javim na kontrolu. Medjutim, sprej alvesco trenutno nemam ali koristim berodual 3x dnevno. Nekoliko minuta nakon uzimanja beroduala ja pocinjem da kasljem i u pitanju je dosta jak suv kasalj pracen nekog osecaja gorenja u grudima.Isto tako ne vezano za pumpicu imam osecaj da nesto iz pluca ili grla ne mogu da iskasljem t! e me to tera na stalno nakasljavanje, sto mi predstavlja i najveci problem.Moje je pitanje da li to tako treba da bude i da li je potrebno mozda da uradim jos neke testove osim spirometrije kako bi ustanovio da li je u pitanju zaista astma? Sta predlazete? Srdacan pozdrav, unapred hvala!

    Odgovoreno: 27. 02. 2008.
    • Postovani, Opis tegoba koje ste dali, kao i testovi koje ste naveli vrlo su indikativni za bronhijalnu astmu. Lekar Vam je dao dva leka, od kojih Berodual treba da otkloni opstrukciju, a lek koji treba da Vas leci je Alvesco. Ako niste pribavili taj lek, javite se da da dobijete neki drugi inghalacioni kortikosteroid, ali nikako nemojte biti bez njega. Ako Vam Berodual smeta i provocira tegobe, treba pokusati i sa drugim bronhodilatatorom koji bolje tolerisete. U svakom slucaju potrebno je da terapiju redovno koristite, kako bi se na kontroli ocenilo koliko su Vase tegobe reverzibilne.Za definitivnu dijagnozu je potreban period pracenja. On je nekad vrlo kratak, a nekad traje i vise meseci. Samo napred! Vase tegobe mogu biti stavljene pod kontrolu. Srdacan pozdrav! Doc. Dr sc. Milan Rancic

Komentari na pitanje: #3400

    • MILA VOSTIC 03. 12. 2012.

      Dobro vece zanima me je da li u pumpicama za asmu postoje opijati tipa kokain i ekstazi ja mislim da ne postoje ali zamolila bih vas za vase misljenje i odgovor, ako je ikako moguce sto pre vazno mi je da znam. . . Unapred hvala i srdacan poxdrav milja vostic