Imam 20 godina i veliki problem. Od juna, znaci vec 8 mjeseci me muci gusenje.Ne mogu da udahnem vazduh punim plucima. Gusenje osjecam tokom cijelog dana, i noci. Nekada je slabije, nekada se pojaca, ali uvjek je tu,nikada skroz ne prestane. Disanje mi pricinjava napor, jer za svaki uzdah moram da se borim i naprezem.Imam utisak da su mo pluca stegnuta, i da mi treba veliki napor da ih rasirim i udahnem vazduh (Nemam mucninu,vrtoglavicu, ubrzano lupanje srca, kao ni napade gusenja, ili skripanje u plucima ... )Uradila sam masu nalaza koji nisu pokazali nista. Rendgenski nalaz pluca mi je u redu, EKG i ultrazvuk srca, kao i hormonalni nalaz.radila sam i spirometriju, Vc ,FEV i Fvc su mi 79%.krvna slika u redu.Nalazi kazu da je sve ok, ali ja sei dalje mucim, i naprezem da bih udahnula vazduh. kada me bas jako stegne, osjecam malaksalost i gubitak snage. moj doktor je zakljucio da je to na nervnoj bazi i dao mi je zaxan, sulpirid. To sam pila, bez neke znacajnije promjene. Tac! nije , te lijekove sam pila od avgusta do kraja oktobra. Ne znam sta da radim. Pitam se da li ce ovo ikada prestati. Strah me da ce se gusenje jednog dana povecati do te mjere da cu se ugusiti, a da niko nece moci da mi pomogne, jer niko zapravo i ne zna sta mi je .Da li je moguce da neko ima gusenje osam mjeseci , a da mu nije nista. I kako da se lijecim. Kako da prestane? Unaprijed hvala.

    Odgovoreno: 27. 02. 2008.
    • Postovana, Metode koje se koriste u medicini za proveru funkcije pojedinih organa i organskih sistema nisu nikada 100% pouzdane, ali ipak su dovoljno proverene da se na njih mozemo osloniti. Sta zapravo zelim da kazem: ako testovi pokazuju da je sve u redu, onda je verovatno i u redu. U malom broju slucajeva mogu testovi mogu biti lazno negativni. Zato proverite jos jednom, pre svega plucnu funkciju. Potreban je pregled kvalifikovanog pulmologa, a ne samo lekara opste prakse. Moguce je da se radi o latentnoj astmi, a to strucnjak moze lako da otkrije. Ako i posle tih pregleda se utvrdi da je sve u redu pokusajte da promenite zivot. Postoji u Vasem zivotu neka teskoba koja Vas tera u telesne tegobe i bolest. Nemojte joj se predati. Zivot treba ziveti punim plucima. Svakog casa! Srdacan pozdrav! Doc. dr sc. Milan Rancic

Komentari na pitanje: #3397

    • Isto tako imam problem 15 god ali pre 8 godina se to pogorsalo u smusli 6 meseci me muci taj nedostatak koji bih opisao ovako treba mi jak udah i snazan izdisaj znaci od pr 8 god recimo 5 -do 6 meseci imam problem posle toga nestane skoro 2 god pa tako opet radio sam sve nalaze uredu jedino od psihijatra sam pio rivotril ali nikad nisam postovo terapiju jer kad nemam taj fizicki osecaj nemam potrebu da pijem a kad dodje problem onda lek nesto ne osecam da mi pomaze goubim onda volju za rad nemogu normalno da funkcionisem

    • Poštovani, imam vec duže vreme problema sa disanjem nocu i danju , kao da se gusim nedostaje mi daha pa me vata panika jer mi nedostaja vazduha pa se svaki put borim za vazduh, nisam uradio nijedan nalaz do sada, međutim ovo me iscrpljuje i stvarni se plašim toga a moram kazati da osjećam nelagodnu bol u grudima ponekada se siri ka srcu pa ispod lijevog rebra, ali ono sto me plasi jeste nedostatak daha, sad Neznam jeli ovo kardiovaskularni problem ili reapiratorni , niti pusim niti pijem alkohol biciklo vozim skoro svaku dan bavio sam se i sportom, imam 28 godina visoke 1,65cm težak 60 kg mada sam bio tezak 66kg ali samo smrsao jer sam izbacio iz ishrane mesne proizvode i krenuo na malolu dijetu , iz razloga da mesni proizvodi neprave problema sa srcem, sad neznam koliko je to pametno, pijem dosta cajeva pa se nadam da ce te mi odgovoriti, znam da bez detaljnij analiza nemoze potvrdno kazati o cemu je rjec, što cu ja svakako uraditi detaljne analize, al eto vi kao dokotori nadam se nagdjanjem da neznate u čemu je rjec zahvaljujem unapred....

    • Postovani ako mozete da mi date odgovor otprilike sam Narucio dosta stvari da razlikujem pa ovako pitanje glasi kasljucam povremeneo takodje neki put nemogu da udahnem vazduh do kraja I kad rukom ptitisnem stomak ispod negde rebara kao da mi se otvore klapne I udahnem to nemoze bas stalno usput moje pitanje je kako da napravio razliku izmedju srca I zeludacne kiseline usput imam 10 stentova I boldest krvnih sudova nisam gojazan puno pozdrav a hvala

    • Kao prvo izvadite sve nalaze (krv, mokraću) . Ako vam je to u redu onda snimite pluća , pa spirometriju. Zatim, provjerite pritisak. On može biti povišen zbog nedovoljnog mokrenja, te je neophodno da odete do urologa i pregledate bubrege.

    • Poštovana, imam isti problem kao i vi, dakle imam osjećaj da ne mogu udahnuti puna pluća, osjecao sam neki pritisak u sredini grudnog koša, i stezanje u grlu. Radio sam spirometriju pluća koja je prošla savršeno, ekg srca svaki put dobar, imam jednu srčanu manu ali navodno ona ne pravi taj problem. Radio sam testove štitnjače, uredno, gastroskopija želuca uredna, sve uredno. . Onda sam poslan na neuropsihijatriju ležao 20 dana, nije mi ništa pomoglo. . Najgore je što se stvar pogoršava, a ništa mi ne p'omaže, pijem paroxal 20mg tablete od kojih će to navodno da prestane, medjutim efekta nema, dali ste riješili svoj problem i na koji način. . Hvala