Poštovani doktore!
    Pre par nedelja sam postavio pitanje u vezi sa candidom albicans koja mi je nađena u sputumu i detaljno opisao tegobe. Kašljucanje, krkljanje i izbacivanje gustog, žilavog, zeleno-kafenkastok sekreta. Ispio sam Flukonazol 2 nedelje po 50mg i nestala je. Međutim brzo se vratila opet. Savetovali ste me da ispitam imunitet: iga 1.63; IGG 7.16; IGM 0.55; c3 0.86. Još sam ispitao na svoj zahtev bris jezika, grla, nosa, koprokulturu i urinokulturu i na sreću nigde je nije bilo! Šta dalje i kome od specijalista i gde da se obratim.
    Unapred zahvalan!

    Odgovoreno: 17. 07. 2009.
    • Poštovani,
      Nije mi dovoljno jasna vaša konstatacija: "brzo se vratila opet". Znači li to da je ponovo candida pronađena u sputumu, a da je ni u jednom od drugih bioloških uzoraka nema? Ako je tako, onda se mora nastaviti lečenje antimikotikom. Takođe se mora ispitati plućna funkcija i izvršiti pregled pluća, da se utvrdi zašto se infekcija obnavlja. Predlažem da se javite pulmologu.
      prof. Dr m. Hst. R.