Poštovani,
    Obraćam Vam se zbog problema sa bolovima u plućima prilikom disanja i problema sa funkcijom disanja uopšte ( prestankom disanja u snu). Prestao sam pušiti prije 5 godina, imam 120kg, visok 193cm, 32god. Prilikom pojačane fizičke aktivnosti osjećam zamor, bol u desnom plućnom krilu i nedostatak vazduha. Prije 15 dana imao sam nekakvo stanje pri kome sam, ukuliko nisam svjesno svojom voljom disao, prestajao disati. To se ponovilo u 5 navrata od po 15min do 1 sata u toku 2 dana a potom prestalo i nije se od tada ponovilo. Moj porodični ljekar mi je u nonšalantnom stilu rekao kako to i nije neki problem (da je to do moje kilaže) i da će spirometrija sve pokazati. Rezultati spirometrije su sledeći (meni izgledaju alarmantno ali ja sam laik): fvc (1) 4.33 6.58 66% ; fev1 (1) 3.35 5.14 65%; fev1/fvc (%) 77.49 79.68 97%; pef (1/s) 3.82 11.82 32%; mef50% (1/s) 3.47 6.35 55%; fef25% -75% (1/s) 3.23 5.07 64%; mef50% /mif50% 0.00 0.66 0%; fev1/pef (%) 14.63 6.64 220%; mif50% (1/s) 0.00; fivc (1) 0.00. Ovo je rađeno na aparatu Datospir 120 pri sledećim uslovima: temp sobe 25 celzijusa, pritisak 760mmhg i vlažnost 60%. Eto to je spirometrija pokazala a ja sam dobio savjet da ponovim nalaz za 10 dana i da se u međuvrremenu bavim malo više sportom pa ćemo vidjeti šta dalje.
    Unaprijed zahvalan, Đorđe.

    Odgovoreno: 20. 07. 2009.
    • Poštovani,
      Rezultati spirometrije koje je urađena nedavno kod vas nisu normalan nalaz, ali nisu katastrofalni kako ih vi tumačite. Vi imate višak kilograma i taj nalaz može biti posledica takve konstitucije. Osim toga, jedan nalaz spirimetrije nikada se ne sme uzeti kao presudan. Predlažem da se urade ponovna testiranja, ali vi o tome nemojte odlučivati sami, nego se obratite pulmologu koji će odlučiti da uradi još neke testove ako je potrebno. Tek kada svi ti testovi budu kompletirani (telesna pletizmografija, gasne analize, spirometrija, rtg snimak, laboratorija) može se doneti definitivan zaključak. Moguće je da će vam biti potrebno i polisomnografsko ispitivanje, tj. ispitivanje disanja tokom sna, jer kod gojaznih se javlja i ta vrsta poremećaja.
      prof. Dr m. Hsr. R.