Poštovani dr,
    Već skoro 2 mjeseca imam probleme sa plućima. Sve je počelo sa jakom upalom grla i blagom temp. 37.5. Potom je doktor opšte prakse konstatovao jak bronhitis i popio sam gomilu antibiotika, ali se stanje nije popravljalo. Poslije 15 dana pulmolog konstatuje virusnu upalu pluća i primam 7 longacefa. Ali ja i danas osjećam da me guši, pritiska u grudima, gotovo svakodnevno poslije podne temperatura je 37 -37. 1 i tada osjećam jaku malaksalost, svako popodne imam osjećaj da mi trnu noge ili da imam temper. u njima? Prije par dana radio sam snimanje pluća i prema mišljenju drugog pulmologa nalaz je u redu, nemam upalu, postoji bronhitični nalaz još uvijek, spirometrija uredna i on me uputio da izvršim testiranja na virise tipa adeno i koksaki pošto on sumnja da sam uopšte imao upalu. Takođe u zadnje vrijeme imam konstantno puls preko 80 (najčešće 90-100). O čemu se radi, da li je u pitanju neki virus ili alergija. Problemi sa temperaturom i malaksalošću su sad manje izraženi ali osjećaj gušenja i pritiska oko grudne kosti su svakodnevni. U brisu grla pronađena je kandida. Bio sam i u specijalističkoj bolnici za plućne bolesti, ali po mišljenju doktora stanje pluća je u redu. Interesuje me da li je moguće da postoje neke promjene na plućima (maligne) a da se ne vide na snimku, a da ja imam izražene simtome. Inače imam 27 god i nikad nijesam pušio.
    Hvala unapred.

    Odgovoreno: 20. 07. 2009.
    • Poštovani,
      Pretpostavljam da se kod Vas radilo o virusnoj infekciji respiratornog sistema, koja je prouzrokovala sve tegobe. Potrebne su nedelje kod nekih infekcija da se infekcija savlada, a da se respiratorni sistem oporavi. Kod Vas je predugo primeljivana antibiotska terapija, što je za posledicu dovelo umnožavanje gljivica. Sada i one mogu prozrokovati tegobe koje vi navodite.
      treba ponoviti mikrobiološki pregled ispljuvka, a takođe i pregled kardiologa. Kod virusnih infekcija može stradati pored pluća i neki drugi parenhimatozni organ: jetra, bubreg, miokard.
      Predlažem da za sada ne uzimate bilo kakvu terapiju dok se ne utvrdi tačan razlog vaših tegoba. Eventualno možete uzeti neki polivitaminski preparat.
      prof. dr. M. Hsr. R.