Postovani doktore.Imam 27 godina.Moji simptomi traju vec par godina I uglavnom se smenjuju,odnosno uglavnom nisu prisutni svi u isto vreme(ma da se I to ponekad desi),u principu dominiraju po dva simptomi I traju po otprilike mesec dana,pa se da kazem zamene za neka druga dva.A simptomi koje imam su: gusenje(osecaj nedostatka vazduha,ovde moram napomenuti da mi je nos cesto zacepljen a disanje na usta mi prestavlja problem,takodje kakda mi se nos odcepi cini mi se da je I disanje mnogo lakes),bolove(ziganje,probadanje)u ramenima,bolove(ziganje,probadanje)ispod rebara,ponekad I u plucima osetim tupu jaku bol od par sekundi,aritmije srca(nekad kao da preskoci a nekad kao da zastane za trenutak),nekad mi se cini da moje disanje zavisi I od polozaja tela(np.kad lezim lakes mi je kad savijem noge I lakes mi je kad lezim na levoj strain),nekada vrlo retko mi se desi da iskasleljem proziran sadrzaj satavljen iz vise sitnih komada,imam I gastritis,a I 2004 sam zalecio cir na dvanest! opalacnom crevu.Od ostalih simptoma jos se pojavljuju:mucnina(posle podrigivanja ponekd olaksa mi se disanje),bolovi(nelagoda) u donjem delu stomaka(ponekad),tvrda I neuredna stolica(ponekad),u zadnje vreme poceli su da mi pucaju nokti na nogama I da bole. Cigarete retko kada uzim u zadnje vreme jer od kad su poceli ovi simptomi postale si mi odbijne,I uopste mi se netraze.Od pregleda sam uradio:Rtg pluca,CT (pre dve godine),alergo testove,testove krvi I mokrace,pregled gastroenterologa.Svi vi rezultati su bili uredu osim alergo testa koji je pokazao alergiju na:prasinu,pollen trave,pollen drveta,grinje.Zbog toga sam dobio da koristim Symbicort pumpicu.Koristim je vec 20 dana I primecujem mozda neko malo poboljsanje ali nista znacajno.Dali bih trebao da pregledam jos nesto,ili je ovo sve sto sam do sada uradio dovoljno.U porodici nema nekih nasledne bolesti(sem sto je baba imala probleme sa stitnom zlezdom I operisala je).Moram pomenuti da sam vrlo impulsivan,nervozan,cesto pod stresom. Izvinjavam se na ovako opsirnom pismu.Unapred hvala.Srdacan pozdrav.

    Odgovoreno: 21. 02. 2008.
    • Postovani, U Vasem pismu ste naveli dosta tegoba koje Vas muce. Sve navedene tegobe zasebno mogu biti znacajan problem i kao pojedinacne, a pogotovu kad se javljaju udruzeno. S obzirom da su sipmtomi od strane vise organa, odnosno organskih sistema potrebno je iskljucivati jedan po jedan sistem, tj, utvrditi u kom su je konkretnom slucaju simptom beznacajan i ne predstavlja znak ozbiljne bolesti. Svaki covek ima povremeno prolazne zdravstvene tegobe koje ne znace uvek bolest. Smatram da je u onome sto ste naveli najznacajnije sledece: 1. Utvrditi da li je plucna funkcija dobra: pregled pulmologa, snimak pluca i ispitivanje plucne funkcije 2. Utvrditi da li srcana aritmija koju navodite spada u red ozbiljnih aritmija ili je u pitanju neurovegetativna distonija. Ovo ce utvrditi kardiolog. 3. Konsultovati gastroeneterologa oko regulacije varenja i stolice. 4. Preduzeti zdravstvene i psiholoske mere kontrole stresa i promene zivotnih navika. Pored saveta strucnjaka potrebna je pre svega Vasa LICNA odluka. Ako se ovim ispitivanjima utvrdi da je sve u redu ignorisite tegobe. I zivite "punim plucima"! Mnogo srece! Srdacan pozdrav! Doc. Dr sc. Milan Rancic