Poštovani,
    Moj otac ima kliničku dijagnozu i stadijum bolesti ca mikrocellulare pulm. L. Sin, a mkb šifra mu je c 34. A u prikazu pacijenta piše ovako pacijent iskašljavao krv, gubitak u težini oko 10kg. Rtg pulmo i ct-grudnog koša: infiltrativna senka levo bazalno. Uz-abdomena: nema znakova sek. Dep. Kks i biohemija: referentni. Bronhoskopija: oat cell karcinoma. Prikazuje se konzilijumu rad odluke o daljem lečenju. A ima bolove u levoj ruci pa noću ne može da spava. Interesuje me da li je dobroćudni kako ga mi laici zovemo ili zloćudni.
    Hvala.

    Odgovoreno: 28. 06. 2009.
    • Poštovani,
      Mikrocelularni karcinom pluća, tj subtip " oat cell" pripada grupi malignih ( zloćudnih) tumora pluća. Tumor se razvija vrlo brzo i jedna od karakteristika je da rano daje metastaze. Zbog toga hirurška intervencija nije efikasna, i osnovna terapija je primena citostatika. Ova terapija se u različitim fazama lečenja kombinuje sa radioterapijom. Obzirom da se radi o biološki vrlo aktivnom tumoru, ćelije su vrlo osetljive na primenu citostatika, te je moguća i potpuna regresija tumora. Kontrola metastaza je je već teži problem. Ipak, unapred ne treba davati definitivne prognoze, jer svaki organizam, pa i tumor koji nosi je jedna posebna tajna. Treba krenuti sa lečenjem što pre uz dopunsku terapiju za kontrolu i olakšanje simptoma.
      Prof. dr. MHR. Pozdrav