Postovani Dr Ranciću, majka sam devojčice od nepunih devet meseci koja je u toku poslednja tri meseca imala pet puta bronhitis i opstrukcije koje su se uvek završavale sa injekcijama urbazona i inhalacijom berodualom.(Napominjem da beba nema nikakve ekceme ni promene po koži). Po savetu lekara specijaliste u Valjevskoj bolnici, krenula sam bebi da dajem Galitifen 2x2,5 ml tri meseca i pošto sam kupila inhalator, po potrebi da je inhaliram u kućnim uslovima berodualom (5 kapi beroduala i 2,7 ml fizioločkog rastvora). U porodici od astme boluje moj brat i njegova ćerkica, a nekada je bolovao i moj tata. Interesuje me da li je beba mala da bi se utvrdila eventualna mogućnost da oboli od astme i da li sam na pravom putu što se tiče trenutne terapije?

    Odgovoreno: 20. 02. 2008.
    • Postovana, Imuni sistem Vaseg deteta jos uvek je u formiranju i nije moguce reci unapred kako ce se stvari odvijati kasnije. Bronhijalna astma nije nasledna bolest, ali postoji konstitucija koja se nasledjuje. Kod tako malog deteta cesto virusne infekcije daju simptome koji mnogo lice na bronhijalnu astmu. Kasnije, kada dete odraste i kada se formira bolja otpornost, organizam vise ne reaguje na viruse kao u detinjstvu, pa i nema simptomatologije kao za bronhijalnu astmu. Sto se tice terapije koju ste naveli na dobrom ste putu. Terapija u ranom detinjstvu se razlikuje od terapije odrasle osobe, iz osnovnog razloga sto ne smemo davati nekriticno inhalacije kortikosteroidnih preparata, a koji su osnovni lekovi za lecene upale koja prati astmu. Sustina je da bilo koja infekcija treba na vreme da bude lecena, a kada postoji spazam mora biti aplikovan bronhodilatator kako ne bi bila kopromitovana gasna razmena. Primena alergoprofilaktika (Galitifen) ima za cilj da umanji i spreci sklonost ka alergijama i da modifikuje imunoloske reakcije, ali je osnovni problem sa ovim lekovima sto se moraju primenjivati uporno i dugo da bi se procenilo da li kod odredjene osobe uopste imaju efekte. U svakom slucaju, pravilna ishrana, odgovarajuci stambeni uslovi, normalan zivot i redovne kontrole je ono sto treba da ucinite za svoju bebu. Za ostalo bi trebalo da se postara majka priroda. Puno srece! Srdacan pozdrav! Doc. dr sc. Milan Rancic