Poštovani doktore, Bolujem vec oko 2 godine od alergijske astme izazvane reakcijom nepoznatog alergena. Sve pocinje sa pansinusitisom putem kojeg mi se nakupljeni mukozni sadržaj sliva u prsa i izaziva astmu. Astma je sada pod kontrolom jer vec duze vrijeme koristim inhalator (Seretide 250mcg) kao i sprej (Flixonase) tako da mogu normalno disati kroz nos. Nakon ranije uradjenog CT snimka utvrdjena mi je blaza devijacija nosa, i u oktobru mjesecu 2006. mi je izvedena septoplastija. Disanje je manje olaksano, jer desna nozdrva i poslije operacije nije prohodna kao i lijeva. Alergo-testovi su pokazali manje reakcije na odredjene agense (duvan, kucna prasina) ali mislim, ipak nedovoljne da izazovu toliku reakciju jer problem je konstantan. Upale sinusa su skoro svakodnevnica, imam zujanje u ušima (radjena timpanometrija - pritisak manji u srednjem uvu, audiogram skoro sasvim uredan. Pokusao sam da u najkracoj mogucoj mjeri objasnim svoj problem i volio bih kada bih mogao deta! ljnije da Vam opisem istoriju bolesti. Molim Vas da mi date svoje misljenje o ovom problemu. Unaprijed zahvalan!

    Odgovoreno: 20. 02. 2008.
    • Postovani, Svakako da postoji nacin da se resi i Vas problem sa uvom. Potrebno je da ORL doktor uradi preciznu dijagnozu i da potom napravi plan lecenja, koji obicno prvo podrazumeva medikamentozne postupke, a kasnije ako je neophodno i operativni zahvat. Imajte u vidu da kada postoji problem u gornjim disajnim putevima, pre ili kasnije jave se problemi i u usima koje su blisko povezane sa nosem i paranazalnim supljinama. Posavetujte se sa najblizim lekarem specijalistom koji ce biti kadar da ublazi ili otkloni tegobe koje Vam prave problem. Sto se tice pusenja, ja sam samo naglasio sta ne smete, ako i niste do sada. Postoji i pasivno pusenje, a to je boravak u okolini pusaca, pa je i to sredina koja Vama moze mnogo da smeta. Zelim Vam da budete uporni i da primenjujete propisanu terapiju redovno. Srdacan pozdrav! Doc. Dr Milan Rancic pneumoftiziolog